iPhone půjčovna
Houpající Macbook = křivý Macbook

Houpající Macbook = křivý Macbook

Když jsem si pořizoval svůj první Macbook (Pro) v roce 2014, měl jsem problém s pískáním SSD disku. Když jsem kupoval v roce 2018 svůj druhý Macbook (Pro), čekala mě po roce výměna displeje a klávesnice. Co se mi stalo letos v lednu (2021), když jsem si koupil Macbook (Pro) M1? Křivé tělo Macbooku byl v pořadí až druhý problém…

Problém první – nízký výkon M1

Pouze ve stručnost (není hlavní téma)i, první Macbook Pro s M1 procesorem jsem vrátil v momentě, kdy jsem zjistil, že můj starší model z roku 2018 je rychlejší asi o 40% (testováno při renderování stejného videa ve Final Cut Pro X). Samozřejmě až po konzultaci s Apple podporou, která provedla test na dálku a na základě toho mi doporučila výměnu nebo reklamaci.

Problém druhý – Macbook je křivý!

Měl jsem smůlu u prvního Macbooku (2014), u druhého (2018) a bohužel i u třetího (2021), tak jsem si říkal, že po výměně za nový kus už bude tento určitě v pohodě a budu se moct těšit na výkon nového M1 procesoru. Jenomže!

Co to je za lupání? Proč se to houpe?

Rozbalíte krabici, notebook položíte na stůl, otevřete víko displeje, čeká na vás uvítací obrazovka a při psaní mého jména si říkám „cože?!“. Opřením dlaní o tělo notebooku jsem uslyšel nějaké divné klepání a při dalším psaní se to opakovalo. Mně se houpe notebook! Proč?!

Křivý stůl? Ne…

Hrabe mi? Mám křivý stůl? Jdu s notebookem do kuchyně, do koupelny (zkouším na sušičce), v obýváku na televizní stůl a postupně vystřídám asi 6 rovných ploch, které potvrdily, že je notebook křivý!

V celkem slušném zoufalství píši na Facebook do Apple skupiny, jestli tohle někdo zažil. Ocenění za nejstupidnější „radu“ vyhrává chlápek co píše „vypodlož si ho. Prosím? Tohle není stůl v hospodě, ale počítač za pár desítek tisíc korun.

Notebook jsem vrátil zpátky do krabice a druhý den si udělal další „výlet“ na prodejnu.

Chvíle pravdy nebo ostuda v prodejně?

Znáte ten pocit, když přijedete do obchodu nebo servisu něco reklamovat a ono se to najednou neprojevuje? Tak něco podobného jsem měl v hlavě cestou na prodejnu. Asi by se na mě dívali jako na blázna, kdyby se tam ten notebook nehoupal. Při svém štěstí bych se tomu ani nedivil.

Na prodejně mě okamžitě zbystřil prodejce, se kterým jsem řešil den zpátky výměnu za nový kus a hned jsem mu v očích viděl jak si v duchu říká „ty vo**, tak co to dělá tentokrát“.

Houpe se! Yes!

Popsal jsem mu co jsem doma zjistil, ukázal mu pro jistotu i video na telefonu a nakonec jsme provedli test na stolech v prodejně. „Tak to jsem ještě neviděl“ byly první slova, které z něj vypadly. Naopak ze mě pak spadla úleva, že nebudu za blázna, který má doma křivé stoly.

Do třetice všeho dobrého!

Notebook mi opět vyměnili za nový kus a pro jistotu ho na prodejně rovnou rozbalili a provedli „test křivosti“. Po zjištění, že se notebook nehoupe jsem se s úsměvem na tváři s prodejcem rozloučil a odjel domů.

Macbook Pro M1 mám od ledna (dnes je 2. prosince), nehoupe se a funguje jak má, takže se mohu naplno věnovat své práci. Pokud si říkáte, že byste si po mých zkušenostech už žádný Macbook nekoupili, tak se vám možná nedivím, ale na druhou stranu, pracovat ve Windows je pro mě horší noční můra, než jsou problémy, které jdou vyřešit.

Proč o tom píši se skoro ročním zpožděním?

Myslel jsem si, že takovou smůlu, abych narazil na křivý Macbook mám jen já a nechtěl jsem kvůli tomu zbytečně strašit lidi. Když na mě dnes vyskočil na Facebooku příspěvek, ve kterém má stejný problém další uživatel (s modelem Macbook Air M1), říkal jsem si, že si to tu publikaci zaslouží.

S dotyčnou osobou jsem si proto začal psát a mmj. mi sdělil, že na Apple lince mu řekli, že o tom nikdy neslyšeli.

Možná jsme měli smůlu jenom my dva a nebo nás taky může být mnohem více a proto jsem tento článek napsal.

Co dělat s křivým Macbookem?

Jak vyřešit problém s houpajícím se Macbookem? Možnosti samozřejmě jsou, ale záleží na tom, jak jste si Macbook pořídili a samozřejmě na ochotě prodejce. Ochota však není zákonná povinnost a proto s ní raději nepočítejte.

Právo na odstoupení od kupní smlouvy

Kdykoli si kupuji dražší věc (všechny Apple produkty), nikdy nejdu na slepo na prodejnu, ale vždy si předem vytvořím internetovou objednávku. S ní totiž získáte právo na odstoupení od kupní smlouvy (do 14 dní od nákupu). To samozřejmě neplatí v momentě, kdy cokoli kupujete na IČ (na firmu).

Pokud tedy koupíte tímto způsobem jako soukromá osoba počítač, máte právo na odstoupení od kupní smlouvy bez toho, abyste udávali důvod.

Pokud prošvihnete 14 dní od nákupu, na odstoupení zapomeňte. Pak už se věc musí řešit jako reklamace.

Závada, která se projevila do 6 měsíců..

Pokud jste dostali třeba počítač jako dárek a rozbalili ho v době, kdy už právo na odstoupení od kupní smlouvy uplatnit nelze, máte možnost reklamace. V případě, že se závada projevila do 6 měsíců od jeho nákupu, můžete uplatnit §2161 občanského zákazníku, který cituji:

(2) Projeví-li se vada v průběhu šesti měsíců od převzetí, má se za to, že věc byla vadná již při převzetí.“

V případě křivého notebooku tak máte během prvních 6 měsíců právo na bezplatné vyřízení reklamace i přesto, že vám pravděpodobně bude někdo tvrdit opak. Bylo by totiž na prodejci, aby vám dokázal, že jste závadu zavinili vy. Dokázat zákazníkovi, že si na počítač sedl a tím ho zkřivil, ale přitom nepoškodil displej by byla celkem sranda.

Čím dříve, tím lépe

Doporučuji však takové reklamace neodkládat, protože čím delší doba od pořízení uplyne, tím se dostáváte do většího rizika, že to bude chtít prodejce řešit.

Nákup na firmu může být problém

Pokud jste si takový počítač kupovali na IČ (na firmu), pak se vás tyto věci netýkají. Od kupní smlouvy (pokud není smluvně ošetřeno) neodstoupíte a paragraf §2161 taky neuplatníte. Ale nezoufejte!

Právo na reklamaci samozřejmě máte a pokud budete na prodejce milý, tak s vysokou pravděpodobností odejdete stejně jako já s novým zařízením. I já totiž kupoval Macbook Pro M1 na IČ (na firmu) a přesto mi ho bez zbytečných problémů na prodejně vyměnili a to hned 2x.

Tímto toto téma uzavírám a přeji vám, abyste se s podobným problémem nesetkali a pokud ano, abyste s prodejcem došli k co nejpříjemnější řešení.

Na závěr samozřejmě nechybět ani video:

A video od pána s křivým Macbook Air M1:Další článek:
Předchozí článek:
iPhone půjčovna

Komentáře