iPhone půjčovna
Pozor! Macbook s M1 si nerozumí s externím SSD diskem ADATA!

Pozor! Macbook s M1 si nerozumí s externím SSD diskem ADATA!

Externích disků není nikdy dost a proto jsem si ke svému Macbooku pořídil v prosinci SSD disk od ADATA SE800 1TB. Doma jsem v té době měl Sandisk Extreme Portable 500GB a abych si je nepletl, tak jsem si říkal, že vezmu disk od ADATA. Vše běželo v pořádku, ale ovšem pouze do té doby, než jsem si v lednu nepořídil nejnovější Macbook s procesorem M1.

Aktualizace 28. července 2021!

Psal mi čtenář, že tento problém lze vyřešit pomocí patche, který si můžete stáhnout zde. Celkem slušný zádrhel je, že ho musíte nainstalovat pod Windows. Toto řešení je tak spíše pro lidi, kteří už disk mají a potřebují ho z nějakého důvodu načíst. Já bych si takový disk i přes tento patch nekoupil.

Nenačtení disku

Na disku od ADATA jsem měl uloženou zálohu, která měla kolem 600GB, takže mě ani na jeden moment nenapadlo, že nastanou nějaké problémy.

Ty však nastaly v momentě, kdy jsem si chtěl některá z dat obnovit do nového Macbooku s procesorem M1. Disk se totiž vůbec nenačetl. Dioda blikala, ale to bylo vše. Jenom pro informaci, používám aplikaci NTFS Paragon, díky kterému nemusím řešit formát disků.

Přesto jsem se rozhodl, že udělám zálohu dat a externí disk naformátuji na formát ExFat. Nečekaně to však nepomohlo. Obnovu dat jsem vzdal a neřešil.

Disk se odpojuje

Druhý den jsem zkusil připojit disk znovu a ejhle! Načteno! Říkal jsem si, že byl včera asi špatný den nebo pomohla nějaká aktualizace, která se v průběhu večera nainstalovala. Netrvalo to však dlouho a disk se do minuty odpojil. Přišlo mi to celkem zvláštní, takže jsem se snažil najít nějaké informace na internetu. Tam jsem nic nenašel, takže jsem šel cestou vlastního testování.

Macbook Pro (2018) a Macbook Air – žádný problém

Doma jsem měl ještě původní Macbook a navíc i Macbook Air, kde jsem disk připojil a fungoval bez problémů. Tehdy jsem si řekl, že problém bude zřejmě v Macbooku a proto jsem zavolal na Apple podporu.

2,5 hodiny s Apple podporou

Celkem jsem protelefonoval asi 2 a půl hodiny s Apple podporou, která funguje fakt skvěle. Technik se připojil přes vzdálenou plochu a naváděl mě co mám dělat. Během prvního hovoru jsme na nic nepřišli, ale zapsal si to a druhý den mě kontaktoval znovu.

Bohužel ani druhý den jsme nepřišli na důvod, proč se tak děje. I pro něj to bylo celkem zvláštní. Tím, že mám doma více externích disků a ty na novém Macbooku s M1 procesorem fungovaly, tak jsme se shodli, že chyba bude v disku, byť jinde fungoval.

Vrácení Macbooku s M1 procesorem

Druhý den se mi začal Macbook (M1) zasekávat a při testování renderování videa jsem zjistil, že původní Macbook (testoval jsem stejný soubor a stejné nastavení) byl asi o 40% rychlejší, než ten s M1 procesorem. Znovu jsem zavolal na podporu a ti mi doporučili Macbook vrátit nebo poslat na reklamaci.

Macbook jsem tedy vrátil a dostal nový kus. S pocitem, že už bude vše v pořádku došlo k tomu, že problém nezmizel a navíc jsem i druhý Macbook musel vrátit, protože se jednoduše při psaní houpal. Naštěstí vše dopadlo dobře a bez problémů mi prodejce vyměnil i ten druhý kus a já dostal třetí Macbook Pro s M1 procesorem. Bohužel však ani na něm disk nefungoval správně.

Žádost o vrácení peněz

Protože jsem měl možnost vyzkoušet 3 Macbooky s procesorem M1 a ani u jednoho disk nefungoval správně, musel jsem konstatovat, že si disk ADATA SE800 1TB nerozumí s nejnovějším Macbookem s procesorem M1. Požádal jsem prodejce o vrácení peněz, protože jsem se chtěl vyhnout 3 reklamacím a už tak ztraceného času. Na infolince mi však řekli, že jediná možnost je reklamace.

Úspěšná reklamace

Jediné, co jsem mohl udělat bylo vzít disk a předat ho prodejci na reklamaci, kde jsem požádal zaměstnance prodejny, aby do reklamačního protokolu zapsal, že tento disk pracuje se staršími Macbooky bez problémů, ale s nejnovějším procesorem M1 dochází k odpojování a disk nefunguje tak, jak má. Nejprve na mě koukal jako na blázna, co si vymýšlí, ale když jsem mu popsal můj příběh, jak jsem vracel 2x Macbook, tak se jeho výraz zlepšil.

Bylo pro mě velké překvapení, když mi zhruba po 14 dnech přišla SMS, že se mám zastavit na prodejnu pro peníze. Autorizovaný servis totiž vyhodnotil moji reklamaci jako oprávněnou a zcela korektně rozhodl, že nemá smysl posílat nový disk. I ten bych totiž musel reklamovat a kolečko 3 reklamací by zabralo pouze spoustu času.

Mezitím jsem si pořídil druhý disk od Sandisk, který funguje správně. Abych je od sebe odlišil, polepil jsem si je nálepkami.

Závěrem

Málem bych zapomněl na celkem důležitou informaci. Pokud jsem disk od ADATA připojil k Macbooku přes USB-C HUB, do kterého byl disk zapojený přes klasické USB, tak disk fungoval! Byl samozřejmě mnohem pomalejší, ale fungoval. S ohledem na to, že externí disk byl podle informací kompatibilní s Mac OS X a nikde jsem se nedočetl, že si pro jeho použití s Macbookem s procesorem M1 musím pořizovat USB-C hub za 2 500 Kč, jsem disk samozřejmě vrátil. Tuto informaci jsem samozřejmě prodejci předal.

Tato zkušenost mě stála tolik času, že jsem se rozhodl upozornit majitele s nejnovějším procesorem M1, že může u tohoto disku dojít k problému, který nastal u mě.

Možná to časem vyladí nějakou aktualizací, ale proč si kupovat disk u kterého mohou vzniknout problémy, když je na trhu disk za srovnatelnou cenu, který funguje bez problémů.Další článek:
Předchozí článek:
iPhone půjčovna

Komentáře