iPhone půjčovna
USB-C hub pro Macbook

USB-C hub pro Macbook

Před necelým rokem jsem si pořídil nový Macbook Pro 13″ model 2018 a po přechodu z Macbook Pro 13″ model 2014 jsem musel řešit jak připojit monitor, klávesnici, tiskárnu, aj. periferie. Díky absenci portů u novějšího Macbooku totiž nic kromě USB-C nepřipojíte. Jak jsem vybíral USB-C hub, abych nemusel kupovat několik redukcí a jak jsem spokojený se dočtete v tomto článku.

Na začátku jsme měl v podstatě 2 možnosti a to koupit jeden USB-C HUB nebo několik redukcí. Hodně lidí mi radilo, abych zůstal u Apple produktů pro jejich kvalitu, protože některé levnější redukce přestali podle zkušeností fungovat nebo s nimi byly problémy. Bohužel ideální HUB pro všechny mé potřeby Apple neprodává.

Kupovat 3 redukce mi postrádá smysl, protože jsem už u svého předchozího Macbooku byl spokojený s tím, že mi stačí připojit 3 kabely a nemusím při odpojování a připojování všeho, co používám tahat několik kabelů po stole. Díky USB-C jsem se proto rozhodl, že nic, kromě jednoho kabelu do počítače nechci.

Jediná originální Apple redukce má vstup pro HDMI (monitor), ale já chtěl Mini Display Port, jeden výstup na USB 3.1 (klasika) a jeden USB-C. Stojí 2 000 Kč, ale nic dalšího do něj už nedám.

Co jsem tedy od USB-C HUBU očekával?

Jak už jsem zmínil, hledal jsem HUB s Mini Display Portem, 2x USB 3.1 (jeden zapojený do USB HUBU, který je přímo v monitoru a pak jsem chtěl mít po ruce jeden USB port volný. Jako poslední požadavek byla čtečka paměťových karet. Všechno ostatní by bylo už bonus.

HyperDrive USB-C HUB – s kabelem nebo bez kabelu

Po aplikaci mých požadavků na mě vyskočily 2 varianty USB HUBU HyperDrive, přičemž pro lepší pochopení, jeden se zasune přímo do notebooku tělo na tělo a druhý se připojuje krátkým kabelem.

V „prvním kole“ vyhrál USB HUB „bez kabelu“, protože mě bavila myšlenka, že je HUB „součástí“ počítače. Pak jsem si přečetl recenze, že samotný HUB docela hřeje (oba modely – je to vlastnost produktu, nehledejte v tom chybu) a v případě HUBU, který je „tělo na tělo“ se tato teplota přenáší na notebook, což není úplně příjemné.

Jako další negativní vlastnost přišla v momentě, kdy jsem si uvědomil, že pokud budu s redukcí cestovat (např. kvůli USB 3.1 nebo čtečce karet), tak bude bezpečnější mít HUB s kabelem (volnější pohyb redukce).

HyperDrive SLIM USB-C Hub

Vítězem se tedy stala tato redukce. Jako bonus má navíc oproti „bez kabelové verze“ Ethernetový vstup (RJ45), který se sice dnes už moc nepoužívá, ale kolikrát se fakt hodí.

Často řešené přehřívání HUBU

Docela pravidelně se u recenzí HUBU píše o přehřívání. Lidem to vadí a je fakt, že to stejné zažívám se svou redukcí taky. Na jednu stranu, není to nic strašného, nemám pocit, že by něco nefungovalo nebo že by mě to omezovalo. Na redukci nesahám a tím, že nemám model „tělo na tělo“, tak se teplo na Macbook nepřenese.

Hlavní výhody

Zní to zvláštně, ale dnes se na trhu setkávám s příslušenstvím, které má fungovat, ale nefunguje, takže hned jako první zmíním, že USB HUB funguje skvěle ať je využíván na 100% nebo využívám jenom pár periférií.

Jediný kabel v Macbooku

Oproti předchozímu notebooku už zapojuji do počítače jediný kabel, přes který „teče“ všechno, co potřebuji. Napájení notebooku, monitor, klávesnice, stolní nabíječka na iPhone, lampička, čtečka karet, USB 3.1 a jako bonus Ethernetový vstup.

Výběr podle barvy notebooku

Když dáte za notebook 50 tisíc a „jedete“ v nějakém stylu, tak oceníte, že vám výrobce dá na výběr přesnou barvu, kterou má váš notebook. To znamená, že v případě Macbooku verzi Silver nebo Space Gray. Já volil změnu a proto jsem si vybral Macbook Pro Space Gray a to samé tedy i u redukce.

Závěrem

Pokud hledáte USB-C HUB pro svůj Macbook, určitě se minimálně podívejte na mnou doporučovaný HyperDrive SLIM USB-C HUB. Používám ho bez pár dní rok a zatím jsem s ním žádný problém neměl. Cenově se pohybuje okolo 3 tisíc korun, což při součtu více redukcí, které byste potřebovali není moc.

Pokud máte nějakou jinou zkušenost nebo používáte jiný HUB, který byste doporučili, napište mi to do komentáře.Další článek:
Předchozí článek:
iPhone půjčovna

Komentáře