iPhone půjčovna
Kondice baterie – rozdíl mezi 84% a 88%

Kondice baterie – rozdíl mezi 84% a 88%

Když se mi nedávno vrátily dvě sedmičky (iPhone 7), rozhodl jsem se udělat takový menší test. Nabít oba telefony na 100% a nechat je ležet přibližně den bez používání a následně kouknout na stav baterie. Telefony jsou stejně staré a pro lepší rozlišení má iPhone RED kondici 84% a druhý iPhone Gold kondici 88%. Rozdíl „pouhé“ 4%.. Jaký byl však rozdíl následující den? No čtěte dál…

Nastavení telefonů

Aby bylo zřejmé, že kromě baterie nemělo na výsledky tohoto testu vliv nic jiného, napíši v jakém stavu byly oba telefony.

  1. Oba telefony byly bez SIM karty
  2. Oba telefony byly obnoveny do továrního nastavení
  3. Oba telefony byly před testem aktualizovány na nejnovější iOS
  4. Oba telefony neměly nainstalované žádné aplikce
  5. Oba telefony ležely ve stejných podmínkách (22 stupňů)

Až na rozdílnou baterii se tak jedná o identické telefony. Na žádném telefonu nebyl měněn displej, baterie (logicky) ani nic jiného. Ani jeden z telefonů není tzv. refurbished. Pořizovány byly +- ve stejný den, rozdíl možná 7 dní. Logicky jeden z telefonů byl používán „častěji“.

Takže obava, že některému z telefonů se v něčem „nadržovalo“ je zbytečné.

Jak jsem test provedl

Doplňující informace po zveřejnění článku: Protože jsem zpracovával článek později a z grafu je evidentní, že čas od 100% nabití po 50% vybití je delší než 24 hodin, nevím přesně, kolik dní trvalo, než se telefon vybil. Tuto informaci zjistím novým testem a doplním.

Oba telefony jsem nechal nabít do 100% a po nabití je nepoužíval. V jeden den v 16:46 jsem telefony odpojil z nabíječky a po několika dnech jsem telefon zapnul ve 14:24 jsem koukl na stav. A výsledek?

iPhone GOLD – 88%

iPhone RED – 84%

O 65% delší výdrž baterie!

Je to až k neuvěření, že rozdíl 4% v kondici baterie dokáže udělat v konečném důsledku cca 65% delší výdrž baterky. Zatímco iPhone 7 Gold s 88% kondicí baterie měl po přibližně 22 hodinách provozu ještě 43% kapacitu baterie, iPhone 7 Red s 84% kondicí baterky už pouze 28%.

A mít baterku s 43% nebo 28% je rozdíl, to mi dáte určitě za pravdu.

Kondice baterie

Zrovna včera jsem byl kupovat použitý telefon pro známého a dostal jsem se k zajímavému názoru. Prodávající byl běžný uživatel a vůbec mu to nedávám za zlé, ale když jsem se ptal na kapacitu baterky, tak mi hrdě řekl, že ještě 79%. Na to jsem argumentoval, že ta baterka je na výměnu, s čím nechtěl souhlasit. Nakonec jsem mu to vysvětlil a dal mi za pravdu.

80% a dost

Jakmile dosáhne kondice 80%, tak je baterie na výměnu, protože už jednoduše nevydrží co má. Moje zkušenost (můžete mít klidně jinou) je taková, že 80% se objevuje v momentě, kdy má telefon kolem 800 nabíjecích cyklů (plus mínus 100).

Pokud vás čeká výměna, nezapomínejte na záruku. Aktivnější uživatelé dokáží „vyšťavit“ baterku za jeden rok a při výměně hledí především na cenu. Kromě autorizovaného servisu seženete jen těžko originální baterku, takže nezapomeňte, že pokud dáte telefon na reklamaci a po otevření uvidí servis neoriginální baterku, reklamaci zamítnou.

Pokud už telefon v záruce nemáte, investice do originální baterie je zřejmě zbytečná, přesto si nechte vyměnit baterku tam, kde nepoužívají to „nejlevnější“. Osobně neoriginální baterky měním u člověka, který jich vymění za měsíc stovky a ví, že se na ně dá spolehnout. Pokud jste z Prahy, napište mi na info@applik.cz, rád poskytnu kontakt.

Závěrem

I sebemenší rozdíl 4% dokáže dělat v konečném důsledku velký rozdíl. V tomto testu se to jednoznačně projevilo. Osobně nejsem zastáncem šílet z každého snížení kondice baterie, protože diskusní fóra jsou toho plná („Co mám dělat, po měsíci mi spadla kondice o 2%“). Že se vám sníží kondice baterie o 2% za měsíc neznamená, že za 20 měsíců budete mít kondici 40%. Životnost baterie závisí na řadě jevů a její životnost není věčná. Berte to jako spotřební zboží. Jestli jste dali za telefon 20 tisíc a po 2 letech musíte zainvestovat tisícovku do nové baterie, neviděl bych to jako problém.

Pokud se vám zdá, že baterie není „jako za mlada“, vyměňte ji. Nic tím nepokazíte a ačkoli se může zdát, že 84% je ještě super číslo, tak opak je pravdou.Další článek:
Předchozí článek:
iPhone půjčovna

Komentáře