iPhone půjčovna
Chcete si koupit GoPro kameru? Ještě počkejte a čtěte!

Chcete si koupit GoPro kameru? Ještě počkejte a čtěte!

Akční kamery jsou poslední dobou velmi atraktivní a vyhledávané zboží na trhu. Díky svým vlastnostem totiž nahrazují v řadě případů digitální fotoaparáty, mobilní telefony a jednoduše zařízení, které nebudete vytahovat v situacích, kdy by mohlo dojít k jejím poškození. S GoPro kamerou totiž můžete až do 60 metrové hloubky a připevníte ji bezpečně na helmu, lyže nebo i motorku. Nevadí ji voda a díky své velikosti se vleze v podstatě kamkoli. Přesto bych před jejím pořízení ještě počkal a přečetl si tento článek. Může vám nejenom poradit s nákupem, ale taky ušetřit peníze.

U akční kamery investice nekončí

Nejnovější model kamery stojí většinou okolo 11 500 Kč, což není až tak vysoká cena na to, jaké fotografie a videa z dovolené můžete mít. Někteří si však neuvědomují, že u pořízení kamery investice nekončí. Samotná kamera je vám totiž v podstatě k ničemu. Co tedy potřebujete?

Paměťové karty

Zapomeňte na to, že vytáhnete paměťovou kartu z vašeho starého fotoaparátu, protože nároky na rychlost zápisu jsou u akční kamery vysoké. O levných kartách platí to samé. Abyste se nesetkávali se zasekáváním kamery, je potřeba investovat do paměťových karet s vyšší rychlostí zápisu. Mezi tyto kamery patří například SANDISK EXTREME PRO MICROSDXC 64 GB, která má rychlost zápisu a její cena? 900 Kč! Na paměťové kartě rozhodně neušetříte.

A když už jsme u těch karet, tak při natáčení ve 2.7K a 60FPS dostanete na takovou kartu 2 hodiny záběru. Říkáte si, že je to hodně? Věřte, že i během týdenní dovolené budete potřebovat větší kapacitu.

64GB nebo 128GB?

Osobně preferuji 2x 64GB, proč? Protože když koupíte jednu kartu, tak máte fyzicky jenom jednu kartu. Pokud koupíte 2x 64GB tak máte karty 2. Je to docela logické, ale na co spousta lidí nemyslí je možnost, že se prostě něco pokazí. Představte si, že jste na dovolené a paměťová karta jednoduše odejde. Přestane fungovat a vy budete shánět na dovolené novou kartu. Já se těmto problémům raději vyhnu a proto volím paměťové karty dvě.

Navíc, podle zkušenosti autorizovaného prodejce GoPro kamer je u 128GB karet mnohem vyšší počet problémů, zatímco u 64GB téměř žádné.

Za pořízení dvou karet vytáhnete z peněženky přibližně 1 800 Kč.

Další baterie + nabíječka

Ke každé kameře dostanete samozřejmě baterku a nabíjecí kabel, pomoci kterého baterii nabijete. Že je jedna baterie málo asi ani nemusím psát. Pro ty, kteří ještě neznají výdrž, tak počítejte přibližně hodinu, raději o něco méně. V zimě se navíc baterie kvůli nižším teplotám vybije mnohem rychleji. Druhá baterie je tak v podstatě nutností. Jenomže kupovat jenom baterku?

Další baterii nebo duální nabíječka s baterií?

Nad neoriginální baterií spekulovat nebudu. Šetřit pár stovek a riskovat, že mi baterie z aliexpressu zničí kameru za 11 500 Kč je pro mě nesmysl. Originální baterie stojí přibližně 700 Kč, ale má to jeden háček. Nabíjení je možné pouze přes kameru a hezky po jedné. To znamená, že si přes noc nabijete 2 baterie a během dne máte k dispozici 2 plné baterky. K moři si s tím zřejmě vystačíte, ale na horách (v zimě) je to opravdu málo.

Proto osobně doporučuji koupit duální nabíječku s baterií, protože můžete baterie dobíjet bez nutnosti použít kameru a především dvě baterie současně. V praxi (kde není k dispozici zásuvka) to pak vypadá tak, že v momentě kdy jednu baterku vybijete, vložíte do kamery druhou a tu první dáte do nabíječky a přes powebanku ji dobijete. Než tedy vybijete druhou baterii, máte tu první nabitou.

Až budete mít k dispozici zásuvku, tak samozřejmě nabijete obě baterie současně.

Cena za duální nabíječku (včetně baterie) je 1 600 Kč

Ruční držák – GoPro Handler

Nedovedu si představit, že bych kameru používal bez ručního držáku, respektive čehokoli, co bych mohl mít pohodlně v ruce. Zvažoval jsem, jestli koupit obyčejnou tyč, ale když jsem narazil na originální držák GoPro Handler, který navíc plave ve vodě, tak bylo rozhodnuto. Využití je totiž jak na suchu tak ve vodě.

Říkáte si na co mít plovací držák? Už jsem slyšel příběh, kdy si pár vzal kameru do vody a když si ji předávali, tak jim vyklouzla a šla ke dnu. Hloubka byla taková, že to ani jeden z nich nedal. To si pak říkáte, že na takové věci fakt šetřit nebudete. S tímto držákem, který vždycky vyplave nahoru (jako bójka) se fakt bát nemusíte.

Za ruční držák zaplatíte 800 Kč.

Odolný obal SUPER SUIT

Myslím si, že řada lidí toto příslušenství ani nevyužije, ale přesto ho doporučuji. Nejen, že se můžete s kamerou potápět až do 60 metrů, jedná se především o odolný obal, který využijete při náročnějších záběrech, kdy hrozí poškození kamery. Cena není zrovna nejnižší a určitě seženete levnější variantu na Ali, ale já na tomto prostě nešetřím a za kvalitu si zaplatím.

Cena je 1 700 Kč.

Červené filtrační sklo

Potápěči i profesionální fotografové ví, že se do větší hloubky nedostanou sluneční paprsky a bez filtračního skla budou záběry „nedokonalé“. S červeným filtrem naopak vrátíte do záběru pestré barvy a fotky i videa budou pestřejší.

Investice vychází okolo 600 Kč.

MiniStativ + miniSelfie tyč

U některých záběrů je lepší, když se kamera položí na pevné místo a nedochází k pohybu. Například při využití TIMELAPSE módu (východ slunce). Když jste na pláži tak položit kameru mezi kamínky není problém. Když jste ale třeba na horách a všude samý kámen, tak najít ideální plochu je docela oříšek. Proto jsem pořídil mini stativ, který navíc slouží jako kratší selfie tyč. Jednoznačnou výhodou je velikost, protože je fakt malá.

Cena kolem 800 Kč.

Hrudní držák

Nejčastěji toto příslušenství využívám při lyžování, kdy střídám záběry z helmy, hrudi a nebo hrudní držák otočím a mám kameru na zádech (skvělé záběry lyžařů za mnou). Využití je však více. Záleží na každém z nás co preferuje. Třeba takové záběry z kola jsou taky velmi pěkné nebo při lezení na ferratách.

Pokud kouknete po neoriginálním držáku, koukněte se jak vypadá plocha pro upevnění kamery oproti tomu originálnímu. Z fyzikálního zákona je ta plocha mnohem menší a proto vám nebude držet kamera tak dokonale u těla jako s originálním hrudním držákem. To jen kdybyste chtěli ušetřit.

Investice do hrudního držáku je kolem 1 000 Kč.

Dome Port

S tímto příslušenstvím docílíte úžasných záběrů, kdy půlka záběru je nad hladinou a půlka pod hladinou. Zatímco se někdo potápí, ten druhý může ležet například na nafukovacím lehátku. Záběr je pak velmi originální. Menší nevýhodou je, že někdo musí Dome Port s kamerou držet. Jiné využití nenajdete. V některých případech, kdy není záběr pod hladinou dostatečně osvícen je potřeba softwarové úpravy fotky.

Cena za Dome Port je kolem 1 600 Kč.

Čelenka

Při některých aktivitách je přilba/helma na obtíž, dalo by se říci až k smíchu. Třeba při tenisovém tréninku nebo surfování budete s helmou vypadat zvláštně. Proto je tu čelenka, kterou si dáte na hlavu a můžete natáčet záběry, které byste jinak těžko pořídili. Využití najde zřejmě jen někdo, přesto se hodí.

Originální čelenku GoPro seženete za cenu kolem 800 Kč.

Náhradní krytka čočky

U GoPro HERO7 Black můžete krytku čočky v případě poškození vyměnit. U GoPro HERO8 Black už čočku nevyměníte a musíte ji chránit. Proto je toto příslušenství spíše pro ty, kteří si chtějí koupit HERO7 Black.

Cena za náhradní krytku čočky vychází kolem 600 Kč a pořídil jsem ji do svého setu kvůli tomu, že investice není tak velká abych podstoupil riziko, že na dovolené čočku poškrábu nebo prasknu a využití kamery by skončilo. Upřímně shánět na dovolené obchod s tímto příslušenstvím bude podle mě hodně složité a navíc otravné. Proto ji mám.

U GoPro HERO8 je to jednoznačně problém, protože si myslím, že ani ochranné sklíčko nepomůže před fatálním poškození.

Pojištění proti poškození

Cena za pojištění proti poškození na 2 roky vychází přibližně na 10% pořizovací ceny kamery. Je to jen na vás, jestli tuto cenu budete akceptovat nebo ne. Jelikož se jedná o akční kameru, která bude vystavena větším „nárokům“, raději jsem na pojištění nešetřil. Raději totiž zaplatím 2 tisíce korun a budu mít klid, kdybych kameru rozbil.

Koupit nebo nekoupit?

Asi jsem vás nepotěšil, protože z investice kolem 11 500 Kč je najednou investice o mnoho vyšší. Když to sečtu, tak set, který jsem právě zmínil vychází včetně pojištění na částku okolo 24 tisíc korun. Pokud oželíte některé příslušenství, tak úplný základ s pojištěním stojí částku okolo 20 tisíc.

Jak často kameru využijete?

Položte si sami otázku, jak často jezdíte na dovolenou, kolikrát v roce byste kameru použili a zjistíte odpověď na to, jestli se vám pořízení kamery vyplatí.

Pokud jste aktivní sportovec nebo milujete adrenalin a kamera by byla v podstatě aktivní kamarád na cesty bez kterého se nehnete, pořízení kamery se vám určitě vyplatí. Moje rada je nešetřit na kvalitě. Nepřemýšlejte o levných kamerách, protože ty záběry nebudou nikdy tak skvělé jako z GoPro kamery.

Potřebujete kameru na 2 – 3 týdny dovolené za rok?

Drtivá většina lidí, kteří si kameru v mém okolí pořídili ji mají 340 dní v roce v šuplíku. Oprašují ji až v momentě kdy jedou na dovolenou. Protože se jim nechce investovat do novějších modelů, mají HERO4, HERO5 a někteří tedy i HERO6. Aby ušetřili, tak mají základní neoriginální příslušenství. Každý rok to jen a jen stárne. Patříte do této skupiny?

Popřemýšlejte, jestli není investice do kamery a příslušenství zbytečná. Jestli nebude lepší si ji na tu dovolenou půjčit a pak ji zase vrátit. Chcete vědět kolik ušetříte?

Týdenní pronájem akční kamery včetně bohatého příslušenství vychází kolem 1 200 Kč v závislosti na vybraném modelu (HERO7 nebo HERO8).
V případě 14 denní dovolené pak zaplatíte kolem 2 200 Kč. Při zapůjčení na 3 týdny 3 000 Kč a pokud byste potřebovali kameru na měsíc, tak 4 000 Kč.

Pro ty z vás, kteří nemají větší využití je pořízení kamery v podstatě finanční nesmysl. I kdyby jste si půjčovali po dobu 5 let kameru na jeden měsíc, tak se vám pronájem vyplatí. Nejen, že nemusíte z peněženky vytahovat 20 tisíc korun, které byste při měsíčním pronájmu stejně zaplatili, zásadní však je, že budete mít k dispozici vždy nejnovější model.

GoPro půjčovna

Kameru si můžete půjčit v GoPro půjčovně. V základním vybavení, které je v ceně dostanete nejnovější model GoPro kamery, dvě paměťové karty (2x 64GB), dvě baterie, duální nabíječku, náhradní krytku čočky, plovací držák, odolný obal pro potápění až do 60 metrů, dva USB kabely, nalepovací držáky (rovný a zahnutý) a samozřejmě cestovní tašku do které to všechno dáte.

Za drobný příplatek si pak můžete půjčit třetí baterii, Dome port, selfie tyč, hrudní pás nebo čelenku.

Kameru včetně příslušenství si můžete vyzvednout osobně v Praze nebo ji lze poslat po celém Česku za poplatek 100 Kč.

Celkovou nabídku včetně podrobných informací najdete na adrese www.gopropujcovna.cz.

Napište mi do komentářů jak jste se nakonec rozhodli. Budete si kameru kupovat nebo se vám nákup nevyplatí a raději si ji půjčíte?

Závěrem, pokud si myslíte, že je to placený článek, tak ne není. Sám sobě si totiž zaplatit nemůžu. GoPro půjčovnu provozuji stejně jako půjčovnu telefonů já sám a věřím, že vám tento článek pomohl v rozhodování jestli koupit akční kameru GoPro nebo nekoupit.Další článek:
Předchozí článek:
iPhone půjčovna

Komentáře