iPhone půjčovna
LaCie Porsche Design – elegantní externí disk na zálohu dat

LaCie Porsche Design – elegantní externí disk na zálohu dat

Jelikož jsem poslední dobou hledal optimální řešení na zálohu dat ve svém Macbooku, přišla řada na nákup nového disku. Ačkoli jsem přibližně před 7 měsíci kupoval klasický externí disk od Western Digital (Passport Portable), používal jsem ho především na zálohu fotek a běžných dat. Time Capsuli nemám a neplánuji ji ani pořizovat (nemám až takové využití, že by se mi chtělo vyhazovat 10 tisíc) a proto jediná možnost, jak zálohovat data svého počítače je externí disk přes Time Machine. Bohužel, ani ne rok starý WD k tomu není určený a při zálohování se jednoduše odpojoval. Proto přišla řada na hledání vhodného disku.

Proč externí disk od LaCie?

Pokaždé, když si chci něco koupit tak pátrám po zkušenostech druhých a v tomto případě nebylo jinak. Pročetl jsem spoustu diskusí, recenzí a článků, které se této tématice věnují. Budu velmi stručný, téměř všichni se potkali na stejném názoru a to takovém, že není lepšího disku jako od LaCie. A to ať už se jednalo o rychlost, design a především pak kompabilitu s operačním systémem Mac OS X. Nebylo tak nad čím přemýšlet.

Výrobce ok, ale co model a velikost?

Výrobce byl tedy jasný a tak přišlo na řadu vybrat nějaký model. Osobně si vystačím s 1TB diskem, protože v Macbooku mám pouze 128GB disk a i při 100% vytížení mi na externím disku zůstane víc místa než využiji. Ač někdo může namítat, že se na záloze dat nešetří, já se spokojil i s absencí tzv. „odolnosti“, takže disk, který přežije i pád a vodu jsem vynechal. V podstatě jsem zvolil klasický disk až na jednu věc. Vybral jsem totiž model s USB-C připojením. Ačkoli mám zatím Macbook Pro 13″ (model 2014), který USB-C nedisponuje, myslel jsem na budoucnost a pořídil tento novější model. Nejen, že v balení je také kabel pro připojení pomoci klasického USB-A konektoru, ale především pak samotný vstup, který najdete na disku není tak „velký“ jako u běžných disků. Stačí se podívat do obrázků a pochopí každý. Příplatek za to byl navíc minimální. Pro porovnání přidávám oba disky:

LaCie Porsche Design – USB-C (+ USB-A)

LaCie Porsche Design – pouze USB-A (klasika)

Cenový rozdíl je evidentně „pár korun“.

Design a celkově zpracování disku

Spousta lidí se rozplývala z toho, jak kvalitně je disk udělaný a jaká je to designová pecka. Upřímně, čekal jsem od toho mnohem více. Jasně, nemůžu to porovnávat s klasickým plastovým diskem od WD za 12 stovek, ale že bych z toho byl odvařený, to vůbec ne. Kovový materiál působí elegantně, o tom žádná, ale pokud bych to měl srovnat s tělem Macbooku, materiál není tak bytelný jako právě u mého notebooku. Ostré hrany o které si můžete brousit patu (obrazně řečeno) tomu také moc nepřidá. Elegantní nápis „Porsche Design“ vypadá pěkně, ale suma sumárum, je to stále jen obyčejný disk jen z jiného materiálu, než je běžné (plast).

Na některých fórech a recenzích byli někteří hotoví z toho, že si disk poškrábou a stěžovali si na absenci obalu. Upřímně, ten disk je všeobecně pěkný, takže nevidím důvod schovávat ho do nějakého obalu. Že se časem poškrábe? Je to disk a dokud bude sloužit, tak stále bude plnit svou funkci. Mimochodem mně se zatím disk poškrábat nepovedlo a to ho nosím všude možně. Jestli někdo hledá bytelnou verzi, ať koukne po verzi Rugged Mini:

Mně se však upřímně takový vzhled moc nelíbí a využití pro něj nemám.

Jaké výhody tento disk má?

Rozhodně už jenom to, že jde disk od počátku zapojení velmi rychle a jednoduše nastavit a to především ve smyslu rozdělit ho na 2 „díly“. Jeden slouží k záloze přes Time Machine a druhý na běžná data (fotky, videa, ….). To samé by sice zvládl i jiný disk, největší výhodou však je kompabilita s Mac OS X a funkční záloha přes TM (na běžném disku se kvůli odpojování zálohovat nedá). Myslím si, že i vcelku nízká cena (okolo 2 tisíc) nahrává plusové body. Samozřejmě, nejedná se o SSD disk, ale za tyto peníze to nemůžete ani očekávat.

Pokud by někoho zajímaly technické parametry, hmotnost disku je 193g a rozměry pak jsou 84 x 128 x 10mm. Přenosová rychlost je (při využití USB-C) až 5Gb/s.

Pár fotek pro „fajnšmekry“

Závěrem

Jedná se o designově odlišný disk od ostatních, funguje na něm skvěle záloha přes Time Machine, nemá klasický vstup (takový ten široký, nepěkný, …), myslí se už na USB-C, ale kompabilita s USB-A (klasika) stále funguje a stojí pár korun. Asi takto bych stručně shrnul závěr tohoto článku. Já nákupu určitě nelituji, protože disk splnil přesně to, co od něj očekávám. Pokud se tedy rozhodujete jaký disk pořídit, máte tu adepta na výběr.Další článek:
Předchozí článek:
iPhone půjčovna

Komentáře