iPhone půjčovna
Každý rok nový iPhone? Ne, neušetříte!

Každý rok nový iPhone? Ne, neušetříte!

Nedávno jsem se bavil s člověkem, který mi řekl, že další telefon bude jedině přes Alzu v rámci „Nový iPhone každý rok“. Argumentoval tím, že mění telefon stejně každý rok a v rámci této možnosti je telefon i pojištěný. Bavili jsme se o zůstatkové hodnotě a celkově o tom, co je výhodnější. Jak už to tak bývá, všechno má své pro a proti a proto jsem se rozhodl nastudovat podmínky tohoto „výhodného programu“ a napsat tento článek.

Výhody, o kterých nás Alza informuje:

  • každý rok nový iPhone
  • v případě poškození nebo rozbití dostanete rychle nový telefon
  • nemusíte řešit prodej starého telefonu
  • žádné úroky ani platby navíc
  • pojištění proti krádeži i poškození

Nevýhody, které najdete v podmínkách programu:

V případě poškození nebo krádeži nedostanete nový telefon!

Pokud Vám rozšířenou záruku Alza uzná, dle obchodních podmínek nedostanete nový telefon, ale telefon odpovídající verze a opotřebení. Pokud máte 7 Plus, dostanete 7 Plus, ale zřejmě ho dostanete po někom, kdo telefon v rámci tohoto programu vrátil. Klíčové slovo „opotřebení“ pak značí, že telefon může být klidně s odřeninami, které však nelimitují jeho používání.

Náhradní telefon za manipulační poplatek

Na „jiný“ telefon si podle podmínek počkáte max. 3 pracovní dny, během kterých si můžete zapůjčit náhradní telefon. Docela zarážející je výše manipulačního poplatku, na který má Alza nárok. Činí 10% hodnoty telefonu. Pokud bude hodnota půjčeného telefonu 25 tisíc, pak za pronájem zaplatíte 2 500 Kč.

Při neuznání rozšířené záruky doplatíte celý telefon

Pokud se vlezete do kategorie „nevztahuje se“, pak doplatíte Alze hodnotu telefonu.

Za opotřebovaný telefon znovu zaplatíte

Jako „nájemce“ jste povinen telefon vrátit v takovém stavu, v jakém vám byl předán, tzn. když jste dostal nový telefon, musíte vrátit telefon ve stejném stavu. Pravda, za vlasové škrábance dle svých podmínek žádná „spoluúčast“ není.

Za jiné škrábance, vrypy, otlaky a oděrky už však můžete počítat s 10% spoluúčastí z ceny uvedené na protokolu.

Při výraznějším poškození jako poškozený displej, nefunkční konektory, oxidace pak můžete počítat s 50% spoluúčastí z ceny uvedené na protokolu.

Dále tu máme „kompenzační poplatek„, který činí 100% ceny uvedené na předávacím protokolu. Ten zaplatíte pokud nebude telefon funkční, případně ho ztratíte nebo vám nebude uznána rozšířená záruka.

Nikde není napsané, že nový iPhone dostanete za 12 měsíců

Naopak, Alza na svých stránkách informuje, že nemusíte měnit telefon po 12 měsících, ale klidně až za 2 roky. To znamená, že pokud jste si koupili iPhone 7 v listopadu a iPhone 8 bude k dostání až v únoru, zaplatíte za předchozí telefon ne 12x měsíční platbu, ale 15x. Nikdo vám negarantuje, že dostanete v rámci tohoto programu nový telefon přesně za 12 měsíců.

Modelový příklad:

Pronajímáme si iPhone 7 Plus 128GB od Alzy za 1 590 Kč. Za 12 měsíců zaplatíme 19 080 Kč. Pokud budeme opatrní a telefonu se nic nestane, tak za další měsíční poplatky dostaneme nejnovější verzi. Pokud však k poškození dojde (roh, rýha, škrábanec, apod.) pak zaplatíme 10% spoluúčast z ceny, která je uvedená na protokolu. Byl bych asi naivní, kdyby cena neodpovídala při předání výši prodejní ceny (kdyby tomu tak nebylo, tak to lidi zneužívají), takže 10% z 28 190 Kč jsou další necelé 3 tisíce. Za 1 rok tak zaplatíme Alze 22 800 Kč. Kdybychom ho měli o 3 měsíce déle, je to 4 770 Kč navíc.

Pokud si telefon koupíme rovnou, dáme za něj 28 190 Kč. V případě, že ho nepoškodíme, museli bychom telefon prodat za 9 109 Kč (28190 – 19080), aby pro nás bylo výhodnější mít telefon přes Alzu. A teď se schválně podívejte, za kolik se prodává iPhone 6s 64GB, což je více než rok a půl starý model se zárukou 12 měsíců. Pod 12 tisíc korun se nedostanete ani v případě, že je telefon dobouchaný. V pěkném stavu se prodává i za 14 tisíc.

A pojištění? Když si telefon pojistíte například v iStyle, tak za cenu 3 100 Kč máte telefon pojištěný na 2 roky a to do výše hodnoty telefonu, tzn. pokryje až 2 nové telefony nebo více jak 4 nové displeje.

Závěrem

Můj osobní názor je ten, že jediný, komu se tento program vyplatí je samotná Alza. Za rok ji zaplatíte téměř 70% telefonu, strhne vám něco za opotřebení a nakonec ten telefon ještě prodá dál. Celkový zisk bude určitě vyšší než když prodávají nové telefony v rámci běžného prodeje. A pojištění? Pokud byste dostali v případě rozbití nový telefon, tak s tím nemám asi problém, ale že se musíte smířit s použitým telefonem, to není zrovna výhra.

 Další článek:
Předchozí článek:
iPhone půjčovna

Komentáře