iPhone půjčovna
Dá se přežít se 128GB SSD diskem?

Dá se přežít se 128GB SSD diskem?

Když jsem si kupoval před 2 lety svůj první Macbook, dost lidí mě odrazovalo od „nejlevnější“ verze se 128GB SSD diskem. Jako argument jsem většinou slyšel, že sami mají své 500GB disky plné. Rozdíl mezi 128GB SSD a 256GB byl cenově okolo 6 000 Kč a to se mi zdálo hodně na to, abych do toho zainvestoval. Udělal jsem tehdy chybu? Pojďme to trošku rozvést.

Jaká data v počítači máte?

Hudba

Přiznávám, jsem milovník hudby, ale nemám takovou potřebu, abych si ji dlouhodobě uchovával, proto mi stačí max. 20 hudebních alb. Navíc, stejně poslouchám hudbu přes Youtube.com nebo Spotify. Aktuálně mi moje knihovna alb zabírá necelých 6GB. Kvůli hudbě tak potřebu většího disku nemám. Pokud je někdo DJ, stejně se neobejde bez externího disku.

Fotky

Zastávám pravidlo, že co není v počítači, o to nemůžu přijít. Proto alba z dovolených, výletů a nevím odkud ještě v počítači nemám vůbec. Když si tak vzpomenu, tak jsem zatím neměl potřebu dívat se na to, co bylo, případně, pokud ta situace nastane, mám všechny fotky uložené jak na online úložišti Zonerama.com (doporučuji), tak na externím disku.

Co se fotek z iPhonu týče, tak ty do počítače také nezálohuji. Dá se říci, že důvěřuji Applu a jeho iCloudu, že se o moje fotky hezky postará. Navíc, pokud mám v telefonu fotky z dovolené, apod. stejně je pak probírám, vytvářím album a ukládám na Zonerama.cz a externí disk. Kvůli fotkám tak také nevidím důvod, proč dávat 5 tisíc navíc.

Filmy, seriály a dokumenty

Moc nechápu ty, kteří si vytváří sbírku filmů, seriálů a různých dokumentů. Proč? Kdo se dívá na něco 2x? Navíc, i kdybyste si pořídili 256GB disk, tak je to málo! Běžný externí disk s 1TB kapacity seženete za 15 stovek, tak proč argumentovat tím, že potřebujete větší (a dražší) SSD kvůli filmům? Nehledě na to, že nejlepší atmosféru a prostředí z dobrého filmu nenajdete jinde, než v kině.

E-maily

Můj poštovní klient aktuálně obsahuje 2 e-mailové účty. Dohromady se jedná o desítky tisíc zpráv, které zabírají na disku 13GB. Je to neskutečně velké číslo. Když jsem nedávno dělal zálohu e-mailu mé klientky, byly to cca. 3GB dat za cca. 8 let! Normálnímu smrtelníkovi (neříkám, že jsem nesmrtelný) podle mě stačí 1GB na osobní e-mail.

Dokumenty

Smlouvy, účetnictví a nevím co ještě zaberou v mém případě něco přes 5GB a to v tom mám fakt docela bordel. Pokud bych to prošel, víc, jak půlku bych z toho vyhodil, ale OK.

Aplikace

Řekl bych, že používám docela dost aplikací, ale přesto mi zaberou necelé 4GB prostoru na disku.

Operační systém

Každý operační systém něco zabere, o tom žádná. V mém případě aktuálně vidím, že Mac OS X zabírá 12GB.

Suma sumárum

Sami si asi dokážete spočítat, kolik volného místa na disku mám. Je to přes 50GB! Upozorňuji, že počítač mám 2 roky!

Jaké výhody má 128GB SSD disk?

Možná to bude znít hloupě a pár lidí se mnou nebude souhlasit, ale díky 128GB SSD disku se od samotného počátku snažím třídit svá data. Když jsem si pořizoval Macbook (Pro), mým primárním cílem bylo, abych na něm nebyl „závislý“. Přeloženo znamená, abych v případě, že se s ním cokoli stalo nepřišel o důležitá data. A myslím si, že jsem svůj cíl i splnil. Fotky jsou zálohované na více místech, důležité dokumenty to stejné, aplikace nainstaluji z App Store nebo dohledám licence na e-mailu, hudbu přežiji a ostatní nesbírám. Co se e-mailu týče, poštovní klient pracuje vzdáleně se serverem, na kterém pošta je, takže stačí nainstalovat, vyplnit pár údajů a pošta se mi znovu stáhne. Takže….. žádný problém.

Bez externího disku to však nejde, ale…

SSD disky jsou v dnešní době celkem drahé a takový upgrade na 500GB SSD disk stojí aktuálně 13 000 Kč. Výměna za 1TB dokonce 20 000 Kč! Spočítejte si, kolik externích disků za to můžete mít a zamyslete se, zda tuto kapacitu přímo v notebooku využijete.

Já osobně využívám externí disk jako takové smetiště dat + samozřejmě jako zálohu (kromě online úložišť).

Konkrétně pak tady tento Western Digital o kapacitě 1TB.  Pokud bych chtěl tuto kapacitu v notebooku (v SSD), dal bych za ni 10x tolik.

Závěrem

Tímto článkem jsem chtěl dát najevo nesouhlas, že se 128GB diskem v notebooku nelže „přežít“. Pokud nestříháte videa, neděláte profesionální grafiku nebo jinak pracovně nepotřebujete dostatek místa v reálnou dobu, pak je podle mého úplně jedno, jestli máte 128GB nebo 256GB interní paměť. V každém případě budete potřebovat řešit zálohu svých dat jiným způsobem. Hlavní výhoda menšího disku je, že se naučíte pracovat s daty ve vašem notebooku. Čím méně budete mít v počítači důležitých „věcí“, tím lépe pro vás.  Rozdíl mezi Macbook Air 128GB a 256GB je 6 000 Kč. Za ušetřené peníze si pořiďte externí disk a pokud ještě nemáte, tak třeba AirPort Express nebo Apple TV.Další článek:
Předchozí článek:
iPhone půjčovna

Komentáře