iPhone půjčovna
Recenze Apple Watch – mít, či nemít?

Recenze Apple Watch – mít, či nemít?

Docela dlouhou dobu jsem přemýšlel, zda si Apple Watch pořídit nebo ne. Sem tam jsem si říkal, že by bylo fajn je mít, ale postupem času jsem na ně zase zapomněl. Pár týdnů zpátky jsem si řekl, že už je musím vyzkoušet, jinak mi to nedá! Naštěstí jsem dostal možnost si hodinky vyzkoušet bez toho, abych si je kupoval a proto vám dnes přinesu osobní zkušenost, pohled a v konečné fázi i závěrečný verdikt, zda si Apple Watch pořídím nebo ne.

Určitě je hned na začátku dobré zmínit, jaké vlastně hodinky od Applu mám (ještě jsem je nevrátil). Jedná se o základní verzi Apple Watch ve velikosti 42mm, čili první série. Na moje testování jsou víc, než jen dostatečné, protože jsem chtěl hlavně zjistit základní funkce, které se používají nejčastěji.

Jaký je rozdíl mezi Apple Watch a Apple Watch 2?

Neměl jsem sice možnost vyzkoušet Apple Watch 2, ale v zásadě, ten rozdíl je pouze v tom, že novější verze má 2x jasnější displej, je vodotěsná do 50m a také má zabudovanou GPS a GLONASS. Jiný rozdíl v tom nehledejte (kromě ceny). Na moje testování to vliv nemělo.

Výdrž baterie a nabíjení

Jedno z největších překvapení pro mě byla výdrž baterie. Spoustu lidí totiž kritizovalo Apple Watch právě kvůli nízké výdrži baterie a každodennímu nabíjení. Osobně s hodinkami nespím, takže jestli je dám vedle postele na noční stolek nebo položím na nabíječku je mi vcelku jedno. Překvapilo mě, že i po celém dni, kdy jsem vlastně hodinky dával na ruku cca. v 9 ráno měla baterie po více než 12 hodinách více než 50%. A to jsem nedělal žádné speciální nastavení pro šetření baterie.

Dokonce, když jsem byl v Alpách, tak mi baterka v hodinách vydržela déle než samotný telefon. Nutno podotknout, že jsem měl zapnutou aplikaci Ski Tracks pro měření najetých kilometrů, maximální rychlosti, aj. zajímavých informací.

Co se samotného nabíjení týče, je velmi jednoduché a kdo netušil stejně jako já, nabíječka se k hodinkám (ke spodní část) připojuje pomocí magnetu.

Velikost displeje a ovládání

Ačkoli mám na ruce největší model (42mm), myslím si, že Apple mohl udělat displej o něco větší. Pokud by byly hodinky pouze na zobrazování času a některých notifikací, tak OK, žádný problém, ale k tomu chytré hodinky nejsou. Od Apple Watch totiž chcete, abyste pomoci nich mohli ovládat různé funkce, zapínat aplikace, číst si zprávy, pouštět hudbu, sledovat svou aktivitu aj. zajímavosti u kterých potřebujete hodinky ovládat prstem. Pokud máte štíhlé prsty a psaní na 4″ iPhonu vám nedělá problém, pak je 42mm displej v pohodě. Jestli máte prsty jako já (velké), pak bude ovládání tak trošku utrpení. Z postele nebo sedačky je ovládání bezproblémové, ale pokud je chcete ovládat venku, při chůzi (nebo běhu), pak je to problém.

S velikostí displeje v tomto případě, kdy chci hodinky ovládat a ne jen sledovat čas tak spokojený zrovna moc nejsem.

Hudba na Apple Watch

Jsou 2 věci, které mě při poslechu hudby na iPhonu vadí. První jsou kabely u sluchátek, které vyřeším nákupem AirPods a druhý problém je samotné ovládání. Ať už sedím v tramvaji, ve vlaku nebo jdu odkudkoli pěšky, neskutečně mi vadí, že musím sahat do kapes pro telefon. Díky Apple Watch je toto trápení vyřešené. Hudbu můžete v hodinkách stejně pohodlně ovládat jako na telefonu. Navíc, pokud máte AirPods nebo jiná bluetooth sluchátka, nepotřebujete mít iPhone ani u sebe. Do hodinek si totiž přes aplikaci Watch můžete nahrát svá alba a pouštět je tak můžete i bez toho, abyste u sebe měli telefon. Kapacita je dostatečná (já nahrál cca. 7 alb a ještě mi tam místo zůstalo).

Z pohledu hudby jsou Apple Watch peckovní!

Sledování pohybových aktivit

Podobně jako samotný iPhone i hodinky Apple Watch měří vaši pohybovou aktivitu. Největší rozdíl vidím pro sportovce, protože je rozdíl, jestli u sebe máte hodinky nebo telefon. Já začal chodit do posilovny, kde kromě jiného i běhám na páse a mít u sebe telefon je víc, než jen nepraktické. Hodinky totiž nepřekáží a informace, které z nich pak dostanete jsou „zajímavé“. Zajímavé, nikoli však potřebné. Že měří hodinky srdeční pulz je fajn, ale dokázal jsem bez této funkce žít 27 let a zvládnu to i dále. To samé platí i o měření kroků a nevím co ještě. Nevím jak ostatní, ale já mám každý den jiný a proto si nedovedu představit, že bych si třeba v 6 večer řekl „hele, mám nachozeno jenom pár kilometrů, musím se jít projít“. To prostě ne.

Informace, které z hodinek dostanete jsou určitě zajímavé, ale dávat této funkci prioritu, kvůli které hodinky Apple Watch koupit? U sportovců OK. Pro běžného člověka však možná trošku zbytečné. Položte si sami otázku, jak často sledujete svůj pohyb na iPhonu?

Ještě jedna poznámka, byl jsem minulý týden hrát fotbal a ač mi nikdo nic neřekl, docela na mě koukali, že hraji s hodinkami. Možná si řekli „hele, jak dělá machra“, ale ve skutečnosti mě jenom zajímalo, kolik km za tu hodinu a půl naběhám. Výsledek nebyl špatný, ale v zásadě se pro mě nic nezměnilo, byla to opět jenom „zajímavá“ informace. Čísla totiž nejsou všechno.

Odemykání Macbooku

Jednoduše perfektní! Jestli jsem z něčeho nadšený tak to z toho, že nemusím zadávat heslo na Macbooku. Počítač otevřu/zapnu, počkám 2 vteřiny a hotovo. Tato funkce je samozřejmě odemknuta pouze v případě, že jste na hodinkách zadali kód. Nemusíte tak mít obavu, že vám je někdo vezme a pak se pomoci nich dostane do vašich dat. Tato funkce je pro mě nejoblíbenější právě proto, že ji využívám nejčastěji a protože šetří čas. Za toto Apple jednoduše chválím. 

Kdo by tuto funkci hledal, pak na počítači ji odemknete takto: Předvolby systému -> Zabezpečení a soukromí -> Obecné -> Povolit odemykání Macu z Apple Watch.

Telefonování přes hodinky

Možnost telefonovat přímo přes hodinky jsem využil jenom jednou a to proto, protože mě to zajímalo. Bylo to doma a přišlo mi to zvláštní. Venku bych telefon určitě tímto způsobem nevyřídil, protože bych si připadal divně. Mluvit do hodinek bylo in možná tak v době, kdy frčel seriál Knight Rider.

Co je výhodou, tak opět fakt, že nemusíte při každém zavrnění sahat pro telefon. Stačí se na hodinkách podívat kdo volá a podle toho už se přizpůsobit (buď hovor vzít nebo ne). Zajímavé pak je také volání přes sluchátka, kdy vlastně hovor na hodinkách jenom vezmete, ale nemusíte do nich mluvit. Nevýhodou je, že samotné spojení chvíli trvá (cca. 2 vteřiny).

Počasí

Musím se přiznat, že na telefonu jsem tak aktivně počasí nikdy nesledoval. Je to zřejmě tím, že je to mnohem rychlejší. Možná to je i tím, že v tomto počasí (březen) člověk neví, jestli mu ven stačí mikina s vestou nebo raději musí vzít kabát. Každopádně jedním klepnutím zjistit kolik je venku stupňů je docela fajn. Otázkou je, jestli si kvůli této funkci musí člověk pořizovat Apple Watch.

Diktování zpráv

Musím se přiznat, že zprávy (SMS, messenger, WhatsApp,.) nejčastěji vyřizuji na počítači, protože je to nejrychlejší možnost. Tam kde je to možné a morální, jako například v autě nebo kdekoli jinde, kde jsem sám a nemám u sebe počítač pak používám diktování zpráv. Jestli mluvím do hodinek nebo do telefonu je mi vcelku jedno. Pochopitelně je tato možnost dobrá v tom, že například při řízení auta nemusím držet nic v ruce, ale stačí jen mluvit.

Taková perlička, dnes jsem diktoval zprávu, ve které jsem se ptal „Chceš to cash nebo převodem?“ a odpověď mi přišla „cache?“. Takže jsem ze sebe udělal trošku idiota, ale obratem jsem to vysvětlil. Apple Watch za to však nemůžou.

Diktování zpráv do hodinek je OK, ale podobně jako u počasí, není to funkce, kvůli které bych si Apple Watch musel pořídit.

Notifikace – všeobecně

Jedním z hlavních důvodů, proč si spousta lidí Apple Watch pořizují jsou podle mého notifikace. Je to přesně to, o čem jsem už psal. Hodinky máte neustále na ruce a v zásadě je můžete mít klidně celou dobu v tichém režimu (já je tak mám od prvopočátku), protože jemné zavrnění hodinek znamená „koukni se, něco se děje“. Díky notifikacím tak nemusíte pokaždé vytahovat telefon z kapes (nebo kabelky), pokaždé co vám cinkne. Mě se tato funkce hodinek zalíbila, protože kromě základních aplikací používám například Chytré auto od T-mobile a mám tak notifikace přímo na očích.

Naopak si ale říkám, jestli je potřeba, abych věděl všechno hned? Pamatuji si, že jsem před 8 lety, kdy jsem si pořizoval svůj první notebook kontroloval e-maily pouze na něm. Ač už dávno smartphony byly, aplikaci na e-maily jsem do telefonu nechtěl. Důvodem bylo, že stačí, když je vyřizuji na počítači. Doba šla samozřejmě dopředu a e-maily kontroluji a vyřizuji běžně na telefonu, ale nejsem si úplně jistý, jestli chci přejít do fáze, kdy budu od rána do večera v režimu „online“. Je to trošku k zamyšlení, ale budoucnost tímto směrem stejně půjde, takže je otázkou, jak dlouho tomu bude chtít člověk vzdorovat.

Ale vraťme se k notifikacím. Za těch pár dní, co jsem mohl AW testovat jsem se přistihl, že už nejsem tak „závislý“ na tom, abych měl iPhone na očích, protože jsem měl jednoduše notifikace „na ruce“. Díky AW jednoduše nepotřebujete koukat tak často na telefon, protože vám nic neuteče. Logicky z toho pak také vyplyne, že výdrž vašeho iPhonu bude zase o něco vyšší.

Suma sumárum, na notifikace jsem si zvykl opravdu velmi rychle a určitě nebudu sám, když zmíním, že zrovna tato funkce je pro všechny uživatele klíčová. Je to prostě pohodlné a praktické.

Vzhled aneb líbí nebo nelíbí?

100 lidí, 100 chutí, ale otevřeně, mě vzhled hodinek neokouzlil. Pravda, asi bych si dokázal najít náramek, který by se mi líbil více, než základní bílý, ale i samotné hodinky prostě nejsou nic, z čeho bych byl paf. Pokud se podívám na nabídku, kterou Apple nabízí, pak nejblíže mi jsou AW s článkovým tahem a pouzdrem z nerezové oceli, ale cena 33 tisíc korun za 42mm velikost je prostě přestřelená.

Nejsem žádný manekýn, ale myslím si, že hodinky jsou něco, čím se lidi chtějí odlišit a osobně bych si nekoupil hodinky podle funkcí, ale především podle toho, jak moc se mi líbí. Pokud bych měl brát AW jako sportovní náramek, pak bych proti nim nic neměl, ale aby nahradili mé hodinky, to prostě ne. Vzhledově se mi líbí daleko více Samsung Gear S3 Frontier, které jsou z mého pohledu mnohem propracovanější a hlavně víc „pánské“. AW na mě působí až moc dámsky a bez kouzla. A to podotýkám, že jinak se mi Apple produkty líbí.

Závěrečný verdikt – koupit či nekoupit?

Apple Watch jsou chytré hodinky s funkcemi, které si zamilujete. Osobně jsem si nejvíce oblíbil odemykání Macbooku, ovládání hudebního přehrávače a notifikace, díky kterým jsem nemusel jednak pokaždé vytahovat telefon z kapes, ale především pak, nemusel jsem být tak „závislý“ na telefonu. Abych tu „závislost“ vysvětlil, jedná se mi především o to, že jsem nemusel kontrolovat, zda mi někdo volal nebo psal v době, kdy jsem měl telefon např. v jiné místnosti.

Pokud se vám AW líbí a nevadí vám cena za dražší modely, které jsou rozhodně hezčí (případně se spokojíte s nejlevnější variantou), pak nevidím důvod, proč si hodinky nepořídit.

Já osobně však hodinky vrátím a pokud se mi nebude vyloženě stýskat po funkcích, pak si AW (první ani druhé série) pořizovat nebudu. Uvidím, s čím přijde Apple do budoucna, ale v současné době se vrátím zpět k mým obyčejným hodinkám, které se mi jednoduše líbí více. Stále se totiž jedná o hodinky a ty od Apple se mi prostě nelíbí, respektive mě nenadchli natolik, abych si je chtěl za ty peníze pořizovat.

Docela mě moje rozhodnutí mrzí, protože nebylo nic, co by mi za tu dobu, co jsem mohl AW vyzkoušet vadilo. Pokud se někdo rozhoduje mezi 1. a 2. sérii, pak já osobně bych šel do té 2. už jenom kvůli odolnosti proti vodě. S hodinkami se běžně sprchuji, nesundávám je ani na bazénu a proto bych neváhal ani minutu a pořídil bych AW 2 série. Tentokrát však vyhrál vzhled před funkcemi.Další článek:
Předchozí článek:
iPhone půjčovna

Komentáře