iPhone půjčovna
Chytré auto od T-mobile

Chytré auto od T-mobile

Ačkoliv se nejedná o Apple produkt, rozhodl jsem se, že věnuji jeden článek této relativně novince na českém trhu. Za službou, kterou T-mobile nazval Chytré auto nestojí přímo T-mobile, ale kanadsko-americká společnost Mojio, která na vývoji pracovala několik let. Díky společnosti T-mobile se však dostala tato vymoženost na český trh. Po prvních měsících však je jasné, že jsme se stali tak trošku testovací zemí, protože jak už uvedu dále, některé věci moc nefungují.

Kolik za Chytré auto zaplatíte?

Abyste mohli tuto službu využívat, musíte si zakoupit zařízení, které zapojíte do vašeho vozidla (do OBD portu, kam se běžně zasouvá diagnostika). To se dá nyní koupit za pěkných 1 449 Kč a samotná služba vás pak přijde na symbolických 75 Kč  měsíčně. Tato cena platí při závazku na 24 měsíců a nízká bude podle mého právě proto, že se jedná o testování.

Jak to vlastně funguje?

Součásti balíčku od T-mobile je řekněme krabička, do které zasunete SIM kartu a kterou následně zapojíte do OBD portu. U některých vozů je potřeba přikoupit (1 Kč přes internet nebo cca. 2 stovky v prodejně) prodlužovací kabel, protože umístění OBD portu je mnohdy nepraktické a celou krabičku do ní nezasunete. Je pak už jen na vás, jak tuto případnou nepraktičnost vyřešíte. Po zapojení pak stačí stáhnout aplikaci do telefonu, krabičku spárujete s aplikací a je hotovo.

Poznámka: Osobně mám, řekněme nejtuctovější auto v Česku a je pro mě nepochopitelné, že musím mít prodlužovací kabel. To znamená, že u Škoda Octavia (2009) mám krabičku schovanou v odkládacím boxu vedle volantu. Běžně jsem tam měl prostor na drobný, ale teď tam je výhradně tato krabička.

Co všechno jde v současné době vyčíst z aplikace?

V současné době píši především proto, protože se dle slov T-mobile stále pracuje na vývoji dalších funkcí. V mém případě (Škoda Octavia 2 (2009) s MAXI dotem) zaznamenává Chytré auto:

 • stav baterie
 • odhadovaný stav paliva
 • poruchy (žádné nemám, takže nevím co přesně kontroluje)
 • aktuální polohu vozidla
 • knihu jízd

V případě knihy jízd pak nabízí aplikace tyto informace:

 • mapu trasy jízdy
 • informaci o prudkém zrychlení + počet + poloha na mapě
 • informaci o prudkém brzdění + počet + poloha na mapě
 • informaci o jízdě na volnoběh + počet + poloha na mapě
 • vzdálenost
 • čas
 • průměrnou rychlost
 • maximální rychlost
 • maximální otáčky

Co mi dost chybí a divím, se že u takto tuctového auta to není samozřejmostí je výpočet spotřeby za určitou jízdu. Vlastně i z toho důvodu jsem si Chytré auto pořizoval. Jestli se to časem doplní nevím, ale bylo by to fajn.
Co všechno Chytré auto hlásí?

Aplikace Chytré auto dokáže kromě začátku jízdy a konce ohlásit také odtah, vyjmutí krabičky z OBD portu, případně i otřesy, kdy vám do auta někdo nabourá. Reakční doba je dostatečná a to cca. 5 vteřin. Pokud jste z většího města a máte strach, že vám auto někdo při parkování odře a ujede, může to být řešení, ale moc bych na to nespoléhal. Pokud totiž k takové situaci dojde, řekněte si sami, za jak dlouho jste schopni být u auta.

Můj tip: Virtuální oblast

V Praze jsem si nastavil v aplikaci virtuální oblast hned u baráku a pokud by byl někdo neskutečně šikovný, obešel mé zabezpečení a současně naložil auto tak šetrně, že by to ani chytrá krabička nepoznala, pak by celou situaci mohlo zachránit toto nastavení. Pokud se totiž auto (se zapojenou krabičkou) dostane z této oblasti, dostávám notifikaci, že je auto mimo místo, které má být. Menší nevýhoda je, když zaparkujete na samotné hranici této oblasti. Už se mi totiž stalo, že mi přišla notifikace jenom kvůli tomu, že se GPS signál „motal“ mimo virtuální oblast.

Chytré auto jako dostatečné zabezpečení?

V žádném případě si nemyslete, že za 75 Kč měsíčně můžete být v klidu. Chytré auto komunikuje s vaší aplikací pouze přes GPS signál a každý zkušený zloděj má u sebe rušičku GPS signálu za pár stovek, díky které se k vám nedostane žádná notifikace. Aplikace Chytré auto je spíše takový doplněk, který si většinou koupíte jenom pro srandu. Krádeži určitě nezabrání.

Škoda, že zatím nikdo nepřišel s řešením, které by mohlo vyřešit i zloděje s GPS rušičkami. Moje myšlenka spočívá v tom, že by krabička posílala co 10 vteřin signál (sms nebo cokoli jiného) do centrálního systému a ten, pokud by nedostal např. 2x po sobě zprávu o aktivitě chytré krabičky, vyšle zprávu majiteli vozidla. Člověk by tak minimálně zjistil, že se k autu přibližuje někdo s rušičkou a nějaká minuta k dobru by tam byla.

Poznámka: Otřesový senzor funguje dobře. Stačí, když jdete k autu, naložíte něco do kufru a zavřete ho. Během pár vteřin víte, že je u auta nečekaný pohyb.

Jaké funkce využívám a proč jsem si Chytré auto pořídil?

V Praze bydlím od září a parkování tady je doslova „radost“. V říjnu mi nějaký šikovný řidič najel do auta, způsobil škodu 40 tisíc a samozřejmě ujel. Auto jsem nechal opravit a ani ne do měsíce se stalo úplně to stejné. Stejná část auta, stejné poškození. Protože jsou lidi hovada a ujedou, člověk to pak platí ze svého. Se službou Chytré auto vím, že když mi do auta někdo najede, tak to budu do pár vteřin vědět a mám čas k autu seběhnout. Možná, že dotyčný už na místě nebude, ale stále tam ta šance je (svědci, apod.).

Za ty peníze se navíc jedná o docela dobrou srandu. Za těch pár měsíců, co v Praze bydlím mi už také odtáhli auto, takže když se něco takového stane znovu, tak o tom minimálně budu vědět dříve, než v moment, kdy přijdu k autu a ono nikde. Nakonec pak nemusím ani volat na 156, ale rovnou si pro auto zajet na odtahové parkoviště.

Kromě notifikací pak sleduji především knihu jízd. Je totiž zajímavé sledovat a porovnávat různé trasy jízd, když jedu třeba na Moravu (a že těch možností je). Na stav baterie nekoukám, stav nádrže vidím v autě, závady nemám, takže není ani na co koukat. Nejvíce mi chybí možnost zobrazit si spotřebu paliva za každou jízdu, protože všichni víme, že ukazatel v autě není zrovna 2x tak přesný, ale věřím, že tuto funkci doplní.

Chytré auto od T-mobile je jednoduše služba, bez které každý z nás přežije, ale rozhodně je zajímavé ji mít. Pokud s autem jezdíte a nemáte ho jen na víkendové nákupy, pak ji určitě využijete a budete se kolikrát divit, jaké informace na vás vyskočí. Kdybych to měl přirovnat, tak se jedná o takovou sportovní aplikaci, která vám akorát místo kroků měří informace o vašem autě. Jako bonus pak získáte varovné notifikace.

Aplikace Motion

Veškeré informace, které lze získat máte k dispozici v aplikaci Motion, kterou si zdarma stáhnete v App Store (v případě iOS samozřejmě). Prostředí je jednoduché, nepřeplácané a hlavně funkční. Můžete si v ní nastavit notifikace jako:

 • zahájení jízdy
 • dokončení jízdy
 • upozornění na nízký stav paliva (hlásí už při dojezdu 200km)
 • upozornění na nízký stav baterie
 • rychlostní limit (když chcete třeba hlídat půjčené auto)
 • kontrolka motoru
 • poruchy auta
 • odtah vozidla
 • otřesy vozidla

Je dobré, že v aplikaci můžete mít více aut, takže pokud máte například rozsáhlý vozový park ve firmě, pak můžete za relativně nízkou cenu získat dohled nad vašimi zaměstnanci. Otázkou však je, jestli není levnější řešení, které se u více aut vyplatí. S tím zkušenost nemám.Aplikace Motion a Apple Watch

Když už jste na stránkách se zaměřením na Apple produkty, pak nesmí chybět ani informace, že aplikaci Motion můžete používat i na svých chytrých hodinkách Apple Watch. Jedná se však spíše o notifikace než o možnost nahlížet do knihy jízd a sledování nějakých informací. Fajn je, že nemusíte vytahovat telefon z kapes a rovnou víte, že se s autem něco děje.

Závěrem

Pokud máte 15 stovek navíc a měsíčně přežijete bez 75 Kč, pak je služba Chytré auto „sranda“, kterou si určitě dopřejte. Získáte zajímavé přehledy o tom, kam jezdíte, jak jezdíte, můžete porovnávat různé trasy jízd a současně se vám bude lépe spát, pokud zrovna neparkujete v garáži. Bližší informace o této službě najdete na stránkách www.t-mobile.cz/chytre-auto.

 

 Další článek:
Předchozí článek:
iPhone půjčovna

Komentáře