iPhone půjčovna
ForkLift – FTP klient – náhrada za Total Commander

ForkLift – FTP klient – náhrada za Total Commander

Když jsem přecházel z Windows  na Mac OS X, musel jsem si najít náhrady za programy, které jsem denně využíval. Jedním z nich byl Total Commander, který jsem používal především jako FTP klienta. Na diskusních fórech jsem našel většinou doporučení na aplikaci Cyberduck, která je zdarma. Během testování jsem však narazil na zásadní problém a to ten, že mám přes 50 FTP účtů a přehled a správa mezi soubory byla šílená. Pokud máte do 5 webů, tak to je asi v pohodě, ale jinak je to spíše trápení. Nakonec jsem narazil na ForkLift a o tom bude dnešní článek.

ForkLift

Ve stučnosti a bez zbytečného rozepisování, Forklift je velmi podobný programu Total Commander, avšak využité je ještě zajímavější. Klasicky máte vedle sebe 2 okna, mezi kterými můžete pracovat. Jako výhodu beru panel, který najdete na levé straně a který skvěle poslouží jako hlavní nabídka. Mimo to, je v něm umístěn také seznam FTP účtů, takže není potřeba hledat tlačítko na otevření seznamu s FTP účty. Vše máte ihned po ruce.

FTP účty

Pro vkládání nových nebo editaci starších účtů musíte otevřít kartu „Favorites“. Tu otevřete buď zkratkou SHIFT + CMD + F nebo nahoře v liště kliknete na „FAVORITES“ a dále „SHOW FAVORITES“. Na této kartě najdete dá se říci kompletní přehled levého panelu, včetně možnosti přidat FTP účty. Pro přidání stačí kliknout ve spodní levé části na znak „+“.

Listování ve více souborech

Pokud si dobře všimnete, v pravém okně najdete ještě další panely (jako v internetovém prohlížeči), mezi kterými můžete listovat. Nevím, zda to bylo možné i v TTCM (Total Commander), ale tady jsem na to narazil náhodou a musím říct, že to používám docela často. Nový panel můžete vytvořit v rychlosti klávesovou zkratkou CMD + T. Naopak zavřít ho pak můžete klasicky CMD + W. Využívám to především, když pracuji s více soubory a nechce se mi pokaždé znovu hledat v souborech.

Zobrazování obsahu

V obrázku, který jsem nahrál jde vidět, že obsah složek můžete zobrazit nejen klasicky jako v TTCM do seznamu, kdy máte všechny soubory pod sebou, ale můžete si zobrazit také miniatury (používám při hledání obrázků). Velikost miniatury pak jednoduše nastavíte stejně jako když používáte zoom.

Výhody

  • ideální náhrada za TTCM
  • levý panel s oblíbenými složkami nebo FTP účty
  • v jednom okně můžete mít další panely a jednoduše mezi nimi listovat
  • přehledný seznam FTP účtů

Nevýhody

  • někdo může namítat vyšší cenu (20 EURO), přitom za TTCM jsem dával 2x tolik
  • program není v češtině, ale to už snad dnes není ani problém
  • FTP stagnuje při práci s velkými soubory (nutno použít Cyberduck)

Co se týče stagnace při práci s velkými soubory, problém nastává v okamžik, kdy chceme přes FTP přenášet velké (např. 300MB) soubory. Forklift zahlásí chybu a většinou se na nějaký soubor zapomene. Když jsem takto kopíroval e-shop na webhosting, docela jsem u toho nervil, protože jsme nemohli přijít na problém. Až po vyzkoušení jiných klientů jsem zjistil, že je to problém samotného Forkliftu. Pro tento případ používám Cyberduck. Není to sice tak přehledné, ale „když musíš, tak musíš“.

Závěrem

Forklift není jenom obyčejný FTP klient, ale je to pohodlný a přehledný nástroj pro správu souborů. Finder od té doby vlastně vůbec nepoužívám a když mám občas pod rukama cizí Macbook, který Forklift nemá, docela zuřím. Protože je to aplikace, kterou používám denně, těch 20 Euro vůbec neřeším. Nakupovat můžete přímo v App Store.Další článek:
Předchozí článek:
iPhone půjčovna

Komentáře