iPhone půjčovna
„Nevinný podvod“ s iPhonem na bazoši

„Nevinný podvod“ s iPhonem na bazoši

Díky velkému zájmu o telefony iPhone najdete na internetu řadu podvodníků, kteří se snaží vylákat z lidí peníze za něco, co pak ani nedostanou. O tom však tento článek nebude. Obecně stačí trochu opatrnosti a žádnému takovému podvodníkovi nenaletíte. Co se však stalo dnes mě, to je dost dobré téma na nový článek.

Protože mámě dosluhuje asi 5 let starý telefon, rozhodl jsem se, že ji seženu nějaký zánovní kousek, který ji bude stačit a za který nebude potřeba inkasovat plnou sazbu. Koukám už nějaký ten den po iPhone 5s se zárukou a nejlépe v Praze kvůli osobnímu odběru. Za těch pár dní jsem už kontaktoval několik prodejců, ale většinou už byl někdo rychlejší. Dnes ráno však přišla zpráva v pozitivním směru a to „iPhone stále prodávám“. Super! Co se však dělo dále?

Odpoledne jsme si s prodejcem domluvili schůzku a za zhruba hodinu a půl jsme se měli potkat v obchodním centru nedaleko mého bydliště. Při souhlasu s místem i časem setkání jsem ještě prodejce požádal o zaslání IMEI čísla, ačkoli byl telefon koupen 7 měsíc tohoto roku (čili 2016). Záruka tak ještě více než 1,5 roku a při ceně 6600 Kč a TOP stavu nebylo nad čím přemýšlet. Prodejce mi tak poslal IMEI a teď začala sranda. Na internetu najdete totiž řadu webů, kde najdete podle IMEI řadu informací, jako je stav záruky, odhadovaný datum výroby a prodeje a spoustu dalšího. Já však začal u zdroje nejdůvěřivějšího a to přímo u applu na stránce s ověřením servisu a podpory. Jakým překvapením pak bylo, když na mě vyskočila hláška „Záruka na opravy a servis: Platnost vypršela“. Tento fakt jsem si pak ještě ověřil na stránkách jako unclocker.net a imeipro.info. Na dalších uvedených webech jsem se navíc dočetl odhadovaný čas výroby i prodeje rok 2013. Co teď?

Podvodný prodejce nebo je chyba jinde?

Ze zajímavosti jsem prodejci napsal, odkud telefon koupil a jestli má doklad, protože podle všeho telefon už v záruce není. Odpověděl mi obratem, že ho opravdu kupoval 7. měsíc tohoto roku a přiložil fakturu se záručním listem. Načež jsem se hned podíval co, že to je za prodejce a po pár minutách „slídění“ na internetu jsem zjistil, že podvodníkem není prodejce na bazoši, ale samotná firma, která mu telefon prodala. A protože bych rád upozornil potenciální zákazníky, jedná se o firmu BRD company, s.r.o., která sídlí přímo v Praze. Prodala zákazníkovi telefon s jakýmsi pochybným certifikátem s 2 letou zárukou na zboží. Podle diskusí se jedná o jednu z řad podvodných firem stejného majitele, který prodává zboží z černého trhu. Mezi dalšími firmy najdete například  Alvia, Arol, Kosmonia, kvalitnimobily.cz. Dokonce firma BRD Company byla údajně i v pořadu Černé ovce (Česká televize). O „kvalitách“ tohoto prodejce se dočtete tady, tady nebo i tady.

Jak to tedy dopadlo?

Prodejci jsem poslal odkazy na stížnosti na firmu a s ohledem na fakt, že telefon v záruce není, reklamaci by případně nikdo nevyřídil, jsem telefon odmítl koupit. Na internetu je totiž dostatek prodejců a pořekadlo říká „Kdo si počká, ten se dočká“.

Rada na závěr

Ať už si kupujete jakoukoli věc na internetu nebo i osobně, dávejte si pozor a prodejci nevěřte ani inzerované informace. Pomoci IMEI si totiž můžete zkontrolovat veškerá fakta, která vás mohou ušetřit od potíží. A kupovat telefony u podobných prodejců jako je BRD Company s.r.o.? Na to si už umíte odpovědět sami.Další článek:
Předchozí článek:
iPhone půjčovna

Komentáře