iPhone půjčovna
Aplikace, které používám na Mac OS X

Aplikace, které používám na Mac OS X

V tomto článku bych rád pomohl novým uživatelům operačního systému Mac OS X. Protože jsem byl sám přes 10 let uživatelem Windows, byl pro mě především přechod na jinou platformu vcelku obtížným krokem, který jsem dá se říci oddaloval až do chvíle, kdy jsem neměl na výběr. V této situaci se určitě ocitlo spoustu z vás. Každý z nás má však počítač k něčemu jinému, proto se možná netrefím všem do noty, ale věřím, že i tak většině pomůžu.

Aplikace (programy), jsem používal na systému Windows:

Total Commander

Pokud máte přes 100 webů a tím pádem i přes 100 FTP účtu, bez tohoto programu se prostě těžko obejdete. Největší strach jsem měl při reinstalaci Windows, abych správně zazálohoval FTP z TTCM, protože jinak by mi asi hráblo, než bych všechny ty účty znovu vytvořil. Navíc, TTCM neslouží pouze k FTP, ale k celkové práci se soubory. Využíval jsem ho denně, takže náhrada přijít musela.

PSPad

Myslím si, že není lepší program na programování (v mém případě HTML + CSS), než je PSPad. Byl to asi největší problém, který jsem měl, když jsem přecházel na Mac OS X, protože PSPad běžným způsobem (ono to jde, ale řešení nic moc) na Mac nedostanete. I tento program jsem využíval denně.

Adobe Photoshop

Nejsem profesionální grafik, ale ani žádný začátečník, každopádně naučil jsem se s tím programem vcelku dobře pracovat a i při realizaci základních grafických úkolů mi hojně pomáhal. Grafiku jsem v ničem jiném nedělal a na prostředí jsem byl zvyklý, takže program na svém místě.

Microsoft Office

Otázkou spíše je, kdo kancelářský balík Microsoft Office nepoužívá (nepoužíval). Texty, tabulky, prostě základ, který má v počítači opravdu každý. Pořizovací cena vyšší, ale co se dá dělat.

Firefox, Google Chrome, Opera,..

Kdo kdy kódoval weby, tak ví, že optimalizace pro prohlížeče musí být, takže každý prohlížeč je prostě potřeba. Že jsou prohlížeče nejmenší zlo (při přechodu na Mac OS X) je pravda, ale proč je nezmínit.

Thunderbird – poštovní klient

Vyzkoušel jsem řadu poštovních klientů, ale vždy vyhrál Thunderbird. Víc bych k tomu asi psát nemusel. Že jsem ho používal denně nemusím také psát, vlastně běžel neustále.

Jaké aplikace používám na Mac OS X:

Forklift

Skvělá náhrada za Total Commander, u které si dovolím tvrdit, že je svým prostředím ještě lepším, než samotný TTCM. Mám v něm už přes 50 FTP účtů, které často používám a především, využívám ho i pro samotnou práci se soubory. A to ještě mnohem více, než v případě TTCM. Například Finder používám jen zřídka. Jedu primárně na Forkliftu. Program sice není zadarmo, jak by někdo mohl namítat, ale TTCM je dražší co se licence týče. Já ho sehnal v „akci“ za 7$, běžně stojí 20$. Za ty peníze? Nekupte to.

 Sublime Text 2

Na PSPad tento program nemá, ale nenašel jsem lepší alternativu, takže určitě doporučuji. Co k tomu víc napsat. No vyzkoušejte a když vám bude sedět, nechte ho v počítači. Já si po roce a půl zvykl.

Pixelmator

To, co umí Adobe Photoshop neumí, každopádně běžný grafik či uživatel nevyužije ani 30% toho, co Photoshop umí, takže přechod na Pixelmator je úplně v pohodě. Prostředí je podobné, funkce také, možná tam je i něco navíc (jiného), ale každopádně je to skvělá alternativa, která navíc nestojí tolik co Photoshop! Cena je směšná v porovnání s AP a to 30$. Když budete mít štěstí jako já, seženete ho i za 15$. A po roce a půl používání? Zvyknete si nejen na Pixelmator, ale jednoduše na všechno.

LibreOffice

Když zjistíte, že Microsoft Office pro Mac OS X není 100% kompatibilní, pak si říkáte, proč bych za to měl platit takový balík. Na hodně webech se dočtete, že LibreOffice je kancelářský balík, který vám bude úplně v pohodě stačit. A pravdu mají. Zatím jsem se při běžné práci nesetkal s problémem. Navíc, kancelářský balík LibreOffice je zadarmo. Někde jsem se dočetl, že OpenOffice má problém s vývojáři, kteří přechází k LibreOffice a vlastně, jde to i poznat. Nevidím jediný důvod platit za balík od Microsoftu, když LibreOffice zvládne vše, co potřebuji.

Safari, Firefox, Chrome,..

Kdybych nepotřeboval testovat prohlížeče, používám pouze Safari, protože je to prostě aplikace od Applu a je to poznat. Hesla na počítači mám i na telefonu, všechno mám propojené a nemusím se o nic starat. Ostatní prohlížeče používám kromě testování také v případě, pokud chci pracovat například s databází (mysql) přes webové rozhraní, kdy se mi na Safari občas objeví nějaký problém. Safari je každopádně TOP a ačkoli jsem používal celou svou „kariéru“ Firefox, zvykl jsem si rychle.

Thunderbird – poštovní klient

Od poštovního klienta Thunderbird jsem neopustil, stáhl jsem si ho a používám ho zcela běžně. Poštu od Applu jsem ani moc nezkoušel, protože mi Thunderbird vyhovuje tak, jak je. Pokud někoho zajímá pošta v telefonu a počítači, pak pohoda. V telefonu používám klasicky „Mail“ a v počítači Thunderbird. O tom, jak to mám vyřešené napíši později.

Jaké aplikace ještě používám na Mac OS X?

AppCleaner

Když nainstalujete nějakou aplikaci a chcete ji kompletně odstranit, pak jednoduše přes tento program. Běžně totiž neodstraníte komplet vše.

AirFoil

Poslouchám rád hudbu a protože mám AirPort Express a repráky mimo počítač, hudbu do nich jednoduše posílám přes AirFoil. Nechci se zbytečně rozepisovat, protože o AirPort Express napíši ještě spostu, spoustu a ještě jednou spoustu článků. Tahle aplikace je především dobrá v tom, že mohu hudbu přenášet i z webu, nejen z iTunes. Musím přiznat, že aplikace není nejlevnější, stojí 30$ a vlastně je nejdražší aplikace, kterou jsem zatím na Mac OS X koupil, ale využívám ji denně, takže proč ne.

The Unarchiver

S rozbalováním souborů má Forklift docela problém, protože neumí diakritiku u souborů. Na macforum.cz mi doporučili tuto aplikaci, ve které si nastavím jazyk rozbalení a diakritika je v pohodě, takže proto používám tuto aplikaci.

TeamViewer

Jsem strašně hodná duše, takže pokud má někdo problém s počítačem a já na to mám náladu, tak se přes TeamViewer pohodlně připojím na plochu vzdáleného počítače a nemusím nic vysvětlovat po telefonu, prostě pomůžu.

Paragon NTFS

Mac OS X má problém s pevnými disky, které jsou formátovány na NTFS = každý běžný externí disk, který strkáte do televize nebo počítače s Windows. Četl jsem o aplikací, které jsou zdarma, ale jediný Paragon NTFS funguje tak, že o něm ani nevíte. Jednoduše si ho koupíte, stáhnete, nainstalujete a už to neřešíte. Když připojíte disk, tak se rovnou načte. V tom je ta výhoda. Kupoval jsem ho na webtrhu s více lidmi, takže vyšel na pár korun. Mám pocit, že 15 Euro, běžná cena je 20 Euro. Kdo používá externí disky, rovnou kupujte.

Omlouvám se, že jsem neuvedl ke každému programu odkaz pro stažení, ale věřím, že Google používat umíte a nemusím tak trávit 10 minut tím, že budu kopírovat odkazy. Mám v plánu připravit články ke konkrétním programům, protože s některými je fakt „sranda“, tak bych to rád posunul více do detailu. Třeba takový Forklift má s něčím i problém a na českých webech se o tom moc nedočtete, takže proč nevytvářet obsah, který tu chybí.

 

 

 Další článek:
Předchozí článek:
iPhone půjčovna

Komentáře