iPhone půjčovna
Kupujeme Macbook Pro – září 2016

Kupujeme Macbook Pro – září 2016

Nedávno mi napsal jeden čtenář tohoto blogu děkovný e-mail ohledně článku o Macbooku, respektive o nákupu. Obsahem bylo kde nakoupit a hlavně proč. Požádal mě, jestli bych nenapsal článek o aktuální situaci a protože jsem za každého čtenáře rád, udělal jsem si chvilku a zjistil co a jak.

Protože si psal o dražší kousek, vyberu pro tentokrát model Macbook Pro 13″ s 256GB SSD diskem. Vlastnosti a parametry najdete na oficiálních stránkách (přidal jsem pro zajímavost porovnání se 128GB pamětí, u kterého zjistíte, že faktickým rozdílem je pouze a jenom ta velikost).

Kde koupit Macbook Pro a proč?

Jako první si položte jednoduchou otázku. Co dostanete v každém (rozumném) obchodě? Jednoduše, notebook stejné kvality. Nečekejte, že u oficiálního prodejce dostanete lepší kousek. Těch notebooků se vyrobí tolik, že není možné, aby rozlišovali série, takže v každém případě dostanete vždy to stejné. Pokud se setkáte s problémem (i já se setkal s vadným SSD hned při koupi), může se vám to stát všeobecně kdykoli.

Záruka? Pokud nakupujete jako koncový zákazník (soukromá osoba = žádný podnikatel), dostanete ze zákona vždy 24 měsíční záruční lhůtu, přičemž prvních 12 měsíců můžete řešit celou věc po celém světě, následujících 12 měsíců pak u prodejce (případně po dohodě kdekoli v autorizovaném servise). Takže ani tady není žádný rozdíl.

Podpora? Líbí se mi, jak v některých obchodech zdůrazňují, že vám se vším pomohou oproti konkurenci. Jestli nejste úplný jelito, umíte používat Google a jakýkoliv sebemenší problém si jednoduše dohledáte. Vřele doporučuji macforum.cz, protože to je fórum, kde jsem se vždy dočkal rady. Rovnou doporučuji registraci.

Takže vlastně kde mám koupit?

Nejsnadnější je, když si otevřete heureka.cz a naučíte se ji používat. Konkrétně tento Macbook najdete pod tímto odkazem:

Apple MacBook Pro MF840CZ/A lze pořídit v e-shopech za cenu od (Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>

V současné době zjistíte, kde se Macbook prodává a za jakých cenových podmínek. A co tím vlastně chci naznačit? Že je vlastně úplně jedno kde koupíte. Pokud si vyberete ověřeného prodejce, který není na trhu měsíc, ale už nějaký pátek (Alza.cz, iWant.cz, iStyle.cz, TSBohemia.cz, CZC.cz, Mironet.cz, … a mohl bych pokračovat), nemůže udělat chybu.

Na řadu tak přichází vlastně jenom porovnání aktuální situace. Položte si tyto otázky a podle toho se pak rozhodujte.

  • kupuji jako firma nebo soukromá osoba?
  • kupuji na splátky nebo hotově?
  • kdy ho chci mít doma?

Kupujete jako firma? Jednoznačně si najděte prodejce, který Vám dá záruku 24 měsíců, protože omezovat se na 12 měsíců je prostě blbost. Protože budete kupovat vždy od plátce DPH (velcí prodejci samozřejmě jsou), tak to je jedno. Jako soukromá osoba neřešíte nic.

Chcete si ten „balík“ peněz rozložit do splátek? Proč ne! Proč v dnešní době vypláznout 40 tisíc hned, když si to můžete rozhodit do splátek a přitom neplatit za úroky! Pokud plánujete tuto možnost využít, koukněte na aktuální nabídku prodejců. 100% má teď akci iStyle.cz ve spolupráci s Home Creditem tuto možnost (ségra si kupovala iPhone SE). Sice za něj zaplatíte 45 990 Kč, ale když si vyberete prodejce jako např. TSBohemia.cz, kde stojí 41 890 Kč a dáte 10%  navíc za splátky na 1/10, jste stejně na 46 tisících. Úroky si jako plátce DPH neodečtete a v případě, že byste žádali při 3. reklamaci o vrácení peněz, úroky byste taktéž nedostali.

Poznámka: Nemám rád Home Credit, protože vracení úroky pozdě, ale teď mají akci, kdy ani samotné úroky neplatíte, takže vlastně nemají ani co vracet.

Pokud peníze máte volné a cash flow vám nic neříká, vyberte si tam, kde je to nejlevnější. V tomto případě pak z vybraných prodejců vychází ideálně TsBohemia.cz. Za krásných 41 890 Kč totiž dostanete notebook za nejnižší možný peníz a přitom od prodejce, u kterého se nemusíte obávat potíží při případných problémech.

A poslední otázka byla, kdy ho chcete mít doma? Chápu, včera bylo pozdě, ale co už. Jednoznačně však z taktických důvodů nechoďte rovnou do „krámu“. Respektive toto platí pouze pokud kupujete jako soukromá osoba, protože jako podnikatel tato podmínka neplatí. Může se vám totiž stát, že doma zjistíte, že jste měli štěstí na vadný kousek. Vadný? Podívejte, těch kusů se vyrobí tolik, že se to stát může. Když skočíte do obchodu a vezmete ho tam osobně, máte smůlu a i po 3 hodinách budete muset (respektive prodejce na to má právo) poslat notebook na reklamaci. A to fakt nechcete. Takže jak? Vytvořte si objednávku online, zvolte si klidně osobní odběr (případně si ho nechejte poslat, doprava je u těchto cen zdarma) a hurá do obchodu. Když do 14 dní zjistíte nějakou závadu (např. pískání pevného disku), jednoduše odstoupíte od kupní smlouvy a prodejce vám peníze vrátí. Je to mnohem rychlejší řešení, než se drbat s reklamací. Vždy je lepší, aby v tomto případě nejevil notebook známky používání. Proto také doporučuji prvních pár dní (2-3) zacházet s notebookem tak, jako byste ho měli znovu zabalit do krabice, tak, aby nikdo nepoznal, že je používaný. Samozřejmě brát s rezervou.

Čistě teoreticky by se dala položit ještě otázka ohledně pojištění, ale protože předpokládám, že člověk, který si pořídí notebook za 40 tisíc se k němu dokáže chovat tak, aby k poškození jednoduše nedošlo. U telefonu to platí naopak, tam je jasné, že ho máte každý den v ruce a že je to riziko větší, ale u notebooku? Navíc cena za pojištění je poměrně vyšší, takže se dá říct, že se běžně ani nevyplatí.

Snad byl článek přínosem jak pro mého poctivého čtenáře, tak i pro další z vás.


Další článek:
Předchozí článek:
iPhone půjčovna

Komentáře