iPhone půjčovna
Home Credit – nákup na splátky bez navýšení

Home Credit – nákup na splátky bez navýšení

V předchozím článku jsem se věnoval společnostem, které nabízejí úvěrové služby. Ve všech zmiňovaných případech byste telefon přeplatili a zrovna ne o malé peníze. Možná si řeknete, že 2 190 Kč při rozložení na 10 splátek není moc peněz, protože cena telefonu je 21 190 Kč, ale pravda je taková, že si za ty 2 tisíce můžete koupit krásný obal nebo třeba záruku proti náhlému poškození či krádeži. Co však dělat v případě, kdy nechci během jednoho měsíce „vytáhnout“ z účtu takový balík, ale chci tu částku rozdělit do několika měsíců? Odpověď je jednoduchá. Počkat si, případně si najít prodejce, který aktuálně nabízí možnost nákupu na splátky bez navýšení. A protože jsem to přesně takto udělal já, rád vám tuto situaci přiblížím.

Hned na začátku zmíním, že této možnosti jsem využil v době, kdy jsem dostal zpátky peníze za svůj počítač (3. reklamace NTB Lenovo – přibližně 25 tisíc Kč) a přestože stačilo doplatit přibližně 8 000 Kč, které jsem měl, rozhodl jsem se, že s penězi raději budu „pracovat“ a využiji možnost nákupu na splátky a přitom bez navýšení.

Notebook jsem kupoval v pražském iWantu, který slavil v té době „narozeniny“ a nejen, že jsem dostal 5% slevu a sluchátka v hodnotě 4500 Kč, využil jsem také možnost splátek bez navýšení. Myšlenka, že nepřeplatím ani korunu byla příjemná, ale během pár okamžiků jsem se dozvěděl, že i docela mylná. Nikoli, že by to nebyla pravda, jen to má společnost Home Credit dobře vymyšlené. V čem je háček?

Úroky zpět

Spotřebitelský úvěr se vám rozpočítá na běžné splátky a vy, pokud budete splácet včas, dostanete úroky zpátky. Doposud by bylo vše v pořádku a řeknete si, že pokud si budete platby hlídat, jste „v suchu“. Je však velmi pravděpodobné a ona i tato nabídka bude spočívat v tom, že drtivá většina lidí během těch měsíců alespoň jednou zapomene a úroky jsou nadobro pryč. Tuto situaci nemám potvrzenou, ale je to docela logické. Bohužel, tím tato jinak skvělá nabídka nekončí.

Jakmile jsem dorazil domů a pustil se do detailních podmínek této výhodné nabídky, zjistil jsem docela nepříjemnou pravdu. Ano, úroky vám Home Credit při pravidelném placení splátek vrátí zpátky, ale v jaké formě? Tyto peníze totiž dostanete na kreditní kartu, kterou vám Home Credit pošle. Je přímo skvělé, že dostanete další úžasnou kartu, díky které získáte bezúroční období 51 dnů během kterých můžete utrácet peníze, které ani nemáte, avšak ještě lepší pak je, když se podíváte na poplatky u této karty. Vedení karty stojí po prvním roce, který je zdarma 290 Kč a za správu kartového účtu pak platíte 35 Kč měsíčně. Pokud máte tyto kreditní karty rádi, můžete si být jistí, že ji dostanete o dost dříve, než zaplatíte poslední splátku.

Tyto podmínky jsem samozřejmě podepsal, protože detailní podmínky (velikost písma cca. 9 a cca. 5 stran) úvěrové smlouvy při podpisu nečtu (hned se dozvíte proč), protože mám na to čas a klid doma a především můžu využít 14 denní lhůtu na odstoupení od smlouvy, takže se ani nic hrozného stát nemůže. Při zjištění této skutečnosti jsem si však zavolal na Home Credit, kde jsem paní vysvětlil situaci, aneb koupil jsem si počítač (s příslušenstvím) za přibližně 38 tisíc a doma jsem zjistil, že úroky se mi sice vrátí, ale na nějakou kreditní kartu o kterou nemám zájem. Reakce byla pochopitelná aneb co jste podepsal, to máte. Pravda, rovnou jsem ji řekl, že pošlu výpověď ke smlouvě a prodejci zaplatím zboží hotově. Stejně rychle, jak mě předtím „usadila“ si stejně rychle „vzpomněla“, že existuje způsob, jak mi poslat vrácené úroky nazpět bez toho, abych si aktivoval nějakou kartu. Ten zázrak se jmenuje poštovní poukázka. S tímto jsem souhlasil a s paní se rozloučil.

Jakým překvapením pak bylo, když mi došla kreditní karta od Home Credit s poděkováním za využívání jejich služeb. Ihned po rozbalení jsem znovu kontaktoval infolinku Home Creditu a vysvětlil paní moji situaci. Bylo to přibližně měsíc, možná dva po nákupu a operátorka mi sdělila, že způsob, kterým chci získat zpátky peníze z úroků nejde jiným způsobem, než převodem na kreditní kartu a omluvila se mi, že jsem zřejmě kolegyni před nějakým časem špatně pochopil. S úsměvem na rtech jsem poprosil operátorku, aby si přehrála předchozí hovor s její kolegyní. Jakou jinou odpověď jsem se mohl dočkat, než tu, že hovor už není k dispozici a tak se musím smířit s informací, kterou jsem dostal nyní. Protože mi občas volají v závislosti na mou práci různé typy lidí, nějakou dobu si hovory nahrávám a proto jsem si hovor s paní operátorkou dohledal, napsal si jméno a zavolal zpátky na Home Credit s tím, že jsem mluvil tento den a tuto hodinu s paní XYZ a protože mám nahrávku hovoru, ve kterém mi asi 5x potvrdila, že mi peníze pošlou prostřednictvím poštovní poukázky, byl bych rád kdyby se tohoto kroku drželi. Tentokrát jsem mluvil opět s někým jiným a paní mi dala za pravdu. Poděkoval jsem za potvrzení informace, že není potřeba kreditku aktivovat a jednoduše může rovnou putovat do koše.

Aby toho nebylo málo, před měsícem (po půl roce od nákupu) mi volala paní, že mi přišla kreditní karta, ale ještě jsem ji neaktivoval, tak zda ji může aktivovat nyní. Poděkoval jsem ji, že si takto hlídají své klienty, ale současně ji také sdělil, že kreditní karta leží někde na smetišti asi na 10 kousků a že si peníze nechám poslat poštovní poukázkou. Protože je s Home Credit sranda, informovala mě, že v případě, že se peníze posílají složenkou, může dojít ke zdržení i o 6 měsíců oproti tomu, když mám kreditní kartu. Nový dotaz tedy zněl „mám vám poslat novou kreditku?“. Znovu jsem poděkoval, ale sdělil paní, že si klidně těch 6 měsíců počkám, že mě těch 6 tisíc, které na úrocích za 12 měsíců zaplatím doufám nedostanou do osobního bankrotu.

Podobný hovor jsem měl asi za týden, tentokrát jsem neměl moc času a tak jsem v rychlosti odmítl aktivaci a informoval operátora, že si nechám vyplatit peníze poštovní poukázkou.

Pravdou je, že mě ještě čekají 4 splátky a pak čekání asi 6 měsíců, než mi pošlou peníze zpátky, každopádně úroky bych měl dostat zpět.  Ač ze začátku možná vypadal tento článek jako reklama na Home Credit, věřím, že po přečtení vidíte, že není všechno tak, jak vypadá. Pokud budete splátky platit včas, své peníze dostanete (pevně v to doufám), ovšem má to své proti. Získáte kreditní kartu, kterou nechcete a za kterou budete platit peníze nebo si necháte poslat peníze poštovní poukázkou, ale budete na ně čekat.

Ať už si iPhone, Macbook nebo cokoli jiného pořídíte, dávejte si pozor na detaily, abyste pak nebyli překvapeni.Další článek:
Předchozí článek:
iPhone půjčovna

Komentáře