iPhone půjčovna
Neporovnávejte HW vybavení PC s MACem

Neporovnávejte HW vybavení PC s MACem

Spoustu lidí (především pak odpůrci Apple) porovnávají parametry PC s MACem a dá se říci, že se tím snaží argumentovat ve spoustě diskusí, článků a příspěvků na sociálních sítí proč vlastně koupit Dell, Asus, Acer, HP, Lenovo, aj. značky počítačů před Macbookem. Pravda je však taková, že toto porovnání není ideální.

Můžeme porovnat počítače Dell s Lenovo, Asus s Acer nebo klidně všechny tyto značky dohromady. Proč? Protože se jedná o značky, které většinou využívají systém Windows, který pracuje stejně s operační pamětí, procesorem i pevným diskem podobně ve všech případech. V této situaci pak platí, že větší RAM je lepší, rychlejší procesor je ten lepší, vyšší kapacita baterie je ta lepší.

Proč se však nedá porovnat Lenovo a ostatní značky s Applem? Vždyť se jedná o počítač jako o počítač. Tento fakt platí ovšem do doby, než si přečtete, kdo má na starost HW vybavení pro MAC. Najednou zjistíte, že drtivou většinu hardwaru si Apple vyvíjí sám. Náhle zjistíte, že 8GB v Dell nelze porovnávat s 8GB v Apple. Už tomu rozumíte? Ne?

Mac OS X pracuje jinak, než Windows a v tom je ten háček. Protože je tento operační systém vyladěný přímo pro hardware, který si sám Apple vyvíjí, dokáže fungovat i při „horších“ parametrech daleko lépe. Proto je Macbook Air se základní 4GB operační pamětí kolikrát rychlejší, než jiný PC s 8GB RAM. Proto je práce v Mac OS X plynulá i po 2 letech používání. I proto ti, kteří ochutí operační systém Mac OS X už nechtějí v 90% pracovat na něčem jiném.

Proto neporovnávejte HW vybavení dvou zařízení, která pracují zcela odlišně. Ono toto pravidlo platí nejenom u počítačů, ale také telefonů. Například Apple iPhone 6 s 1GB operační pamětí je svižnější než konkurence se 4GB RAM a důvod je stejný. Apple si vyvíjí hardware, pro který pak optimalizuje svůj operační systém (v případě iPhonů iOS), který dokáže pracovat s menšími parametry lépe, než konkurence s Androidem. A toto není argument, toto je realita.

Doplňující informace: Drtivá většina nových uživatelů MACu si stěžuje na vysoké využití operační paměti. Problém je v tom, že zatímco Windows pracuje klidně s polovinou kapacity své operační paměti, Mac OS X se snaží využít celou její kapacitu kdykoli. Někdo si řekne, že to je nesmysl, ale spíše bych si položil otázku, proč Windows nevyužije celou svou operační paměť. Proto se nelekejte při přechodu na Mac, že vám internetový prohlížeč najednou žere tolik GB RAM, když na Windows se jednalo o pár stovek MB.Předchozí článek:
iPhone půjčovna

Komentáře