iPhone půjčovna
Macbook Air vs Macbook Pro

Macbook Air vs Macbook Pro

Pokud se už člověk rozhodne přejít na Apple, má většinou (v případě notebooků) na výběr mezi Macbook Air a Macbook Pro (samozřejmě ještě v „čisté verzi“ Macbook, ale tu nyní neřešme). Protože se rozhodujeme nejčastěji podle financí, je volba docela jednoduchá aneb buď mám hodně peněz a nebo mám peníze. Pokud však nejsou rozhodujícím faktem, pak máte několik možností.

Rozhoduji se podle velikosti disku – 128GB, 256GB nebo 512GB

ssd-disk V případě, že potřebujete nejvýše uvedenou kapacitu, pak máte po starostech, protože Macbook Air se s touto velikostí nevyrábí. Pokud se však spokojíte s menší kapacitou, pak můžete stále váhat. Osobně jsem si pořídil 128 GB, protože se snažím používat cloudová řešení abych v případě, že o notebook přijdu, nepřišel i o data. Po 8 měsících používání mám stále více, než 50GB volných. Dávat 5000 Kč za dalších 128 GB se mi prostě nechtělo.

 

Rozhoduji se podle procesoru – 1.4Ghz, 1.6Ghz, 2.7Ghz nebo 2.9Ghz

Podle druhu práce si zvolte výkon procesoru. Ve všech případech se bavíme o Intelu Core i5, rozdíl tak je „pouze“ v taktu. Na běžnou kancelářskou činnost, prohlížení webu a takovou tu domácí zábavu postačí i procesor s taktem 1.xGhz, pokud se však chystáte s počítačem opravdu pracovat, začněte se dívat na 2.xGhz. Velmi nečekaně, v prvním případě se bavíme o verzi Air, v tom druhém o verzi Pro.

 

Rozhoduji se podle operační paměti – 4GB, 8GB nebo 16GB

Pokud potřebujete k práci 16GB RAM, určitě patříte do skupiny těch, kteří nemají zapotřebí číst tento článek, protože jste si vybral jeden z nejvýkonnějších Macbook Pro s cenou nad 60 000 Kč. Ovšem v případě, že se rozhodujete mezi 4GB a 8GB, pak je tu jedna rada. Zeptejte se sami sebe, na co počítač potřebujete a rovnou si tak odpovíte na svou otázku. Pokud na běžnou kancelářskou činnost, prohlížení webu a sem tam domácí zábavu, se 4GB budete určitě spokojeni. V opačném případě ani neuvažujte a přejděte k verzi Pro. Pokud byste přemýšleli nad tím, že si vezmete raději Macbook Air s 8GB RAM oproti Macbook Pro s 8GB RAM, pak neblázněte. Rozdíl mezi Air a Pro s 8GB pamětí RAM jsou 2 tisíce korun (listopad 2015), za které dostanete velký balík výhod oproti verzi Air.

 

S počítačem hodně cestuji, který vydrží déle?

V závislosti na velkém rozdílu obrazovek a také výkonnějšímu „vybavení“ je logické, že Macbook Pro vydrží méně. Pravdou je, že jsem vyzkoušel řadu notebooků a ani u jednoho jsem se nesetkal s tak úžasnou výdrží jakou mám nyní s Macbook Pro. Když notebook ráno vypojím z nabíječky a jedu 2 hodiny vlakem do Prahy na schůzku s klientem, nemusím s sebou tahat nabíječku, protože těch 8 hodin v pohodě zvládnu. V případě Macbook Air mám otestováno, že výdrž je zhruba o 3 hodiny delší. Ovšem, za cenu horšího displeje. Navíc, uznejte sami, kolikrát v životě jste potřebovali, aby vám počítač vydržel déle jak 10 hodin.

macbook_pro macbook_air

 

Dá se říci, že v ostatních parametrech má jasně navrch Macbook Pro, takže tyto výhody pouze shrnu:

Retina displej – rozdíl mezi Retina displejem a displejem, který má Macbook Air je veliký, né-li obrovský. Stačí si zajít do jakékoli prodejny Apple a pouhým mrknutím zjistíte, že Retina je prostě někde úplně jinde.

Rychlejší procesor – jak už bylo psáno o něco výše, Macbook Pro si můžete koupit nejméně s procesorem Intel Core i5 o taktu 2.7 a to je téměř 2x tolik, co nejslabší verze Airu.

Zpracování – tady to bude spíše otázka vkusu, protože někomu se může líbit konstrukce Macbooku Air a naopak někomu verze Pro. Když jsem měl možnost vyzkoušet na 10 dní Macbook Air, byl jsem z „tloušťky“ neskutečně v rozpacích, protože jsem se bál, že při tak slabé konstrukci může dojít k deformaci. U verze Pro, která je „bytelnější“ s tímto problém nemám.

HDMI – pokud se rozhodnete pořídit Macbook Air, připravte si přibližně 500 Kč na redukci pro DisplayPort, protože ho jednoduše nemáte kam zapojit.

Thunderbolt – v případě verze Air se musíte vystačit s jedním Thunderbolt portem, takže připojení více obrazovek je problém, zatímco u verze Pro máte tyto porty 2.

USB – pokud vás zajímá počet USB 3 portů, u obou verzí najdete 2. Rozšíření je pak samozřejmě možné přes HUB.

Pokud nejste ani teď rozhodnutí po které verzi sáhnout, doporučím vám zajít do kamenné prodejny a obě verze si pořádně prohlédnout. Však ono se do některé z nich zamilujete a třeba si Macbook Air nebo Pro rovnou koupíte.Další článek:
Předchozí článek:
iPhone půjčovna

Komentáře