iPhone půjčovna
Kupuji jako podnikatel (na IČ)

Kupuji jako podnikatel (na IČ)

Pakliže patříte mezi skupinu lidí, kteří k práci potřebují mobilní telefon, počítač a podobná zařízení, pak si tyto „pomůcky“ dáváte jisto jistě do nákladů. Tedy, pokud k tomu máte patřičný důvod. Co tím myslím konkrétně? Pokud jste živnostník (OSVČ), na daňovém přiznání využíváte paušální výdaje a nejste ani plátcem DPH, pak pro vás nemá jediný význam, pořizovat si tato zařízení na IČ. Škodíte totiž sami sobě, protože při nákupu na IČ se na vás prodejce nedívá jako na spotřebitele a tudíž pro vás neplatí občanský zákoník. O jaké výhody v tomto případě například přicházíte?

  • možnost odstoupení od kupní smlouvy do 14 dnů
  • záruka 24 měsíců
  • lhůta na vyřízení reklamace  (30 dní)

Pokud tedy patříte do této skupiny a mysleli jste, že je dobré uvést při nákupu vaše IČ (identifikační číslo), pak jste na omylu a doporučuji si od této chvíle kupovat vše jako běžný spotřebitel. Doklad totiž konec konců nikde neevidujete, DPH si neodečítáte a vlastně ani nikoho nezajímá, že jste si něco takového pořídili.

Opačná situace však vzniká, pokud jste firma, která nemůže uplatňovat náklady paušálem nebo živnostník (OSVČ), který je z libovolného důvodu registrovaný jako plátce daně z přidané hodnoty (DPH). Pokud si totiž v tomto případě chcete dát nový telefon nebo počítač do nákladů, případně snížit si tím DPH, je Vaši povinností, aby v hlavičce faktury bylo uvedeno vaše IČ a DIČ. Samozřejmě, platí to pouze v případech, kdy se jedná o doklad nad 10 000 Kč, což v případě, že si pořídíte telefon nebo počítač od Apple splníte.

Největší „bolest“ při nákupu na IČ je zajisté snížení záruční doby na 12 měsíců. Záruka 2 roky totiž v tomto případě neplatí. U zařízení, která stojí 20 tisíc a více se tak můžeme logicky obávat, že se něco pokazí a my budeme muset z vlastního zaplatit opravy, které by šli jinak na vrub samotného Apple. Osobně  se dostal do této nepříjemné situace můj kamarád, který pracuje jako DJ (svatby, kluby, apod.) a po 17 měsících mu na Macbook Pro 13″ za 40 tisíc odešla základní deska. Pravdou je, že se tak stalo kvůli tomu, že vystavoval počítač zvýšené vlhkosti, která byla zapříčiněna výrobníkem kouře a mlhy na různých akcí, ale i přesto se jednalo o nepříjemnost. Cena za opravu v autorizovaném servisu byla napočítána přibližně na 10 tisíc korun. Kdyby si nekoupil počítač na IČ, ale jako běžný spotřebitel, podle slov servisu by mu oprava bez problému prošla.

Před nákupem svého Macbooku jsem se nejen z tohoto důvodu informoval, zda neexistuje nějaká jiná cesta, jak nakoupit počítač na IČ a přitom neztratit běžnou 24 měsíční záruku. Pravdou je, že oficiální cestou to nejde. Co však nejde oficiální cestou, jde jiným způsobem. Protože nechci veřejně shazovat prodejce, který mi v případě záruky vyhověl, ač jen ústní dohodou, nebudu popisovat postup, který mi i přes nákup na IČ zajistí „klidné spaní“ po dobu 2 let. Základem je, nebát se s prodejcem komunikovat a zjistit si, jaké výhody získáte, pokud své peníze nechá zrovna u něj.

Bohužel, nárok na odstoupení od kupní smlouvy v drtivé většině případů nedosáhnete, protože se vás občanský zákoník, který chrání spotřebitele netýká. Ovšem, opět záleží jenom na prodejci. Pokud Vás zajímá, kde získáte právo na odstoupení od kupní smlouvy i v případě, že jste nakoupili na IČ, pak si přečtěte článek o srovnání prodejců.
V každém případě si vyberte vždy toho prodejce, u kterého získáte něco navíc (slevu, dárky, lepší přístup nebo i jistotu lepšího servisu v případě potíží). Dá se říci, že neuděláte žádnou chybu, pokud nakoupíte u autorizovaného prodejce s označením Authorized Reseller nebo Premium Reseller. Mezi ně pak v České republice patří například:

  • iWant
  • iSetos
  • iStyle
  • Datart
  • ElectroWorld
  • Alza.cz
  • CZC.cz

Ceny jsou téměř podobné, ale zato služby má každý prodejce odlišené. Konkrétně mám na mysli například pojištění produktů proti náhlému poškození, možnost nákupu na splátky bez navýšení, apod. Co se pojištění týče, v brzké době připravím podrobné srovnání nabídek pojištění, které lze u jednotlivých prodejců zakoupit.

 

 Další článek:
Předchozí článek:
iPhone půjčovna

Komentáře