iPhone půjčovna
Kupuji jako běžný zákazník, spotřebitel

Kupuji jako běžný zákazník, spotřebitel

Možná, že si řeknete jaký je sakra rozdíl mezi tím, zda si kupuji telefon nebo počítač jako běžný spotřebitel nebo jako podnikatel. Ač se to nezdá, rozdíl je velký. Jako spotřebitel máte totiž především výhody, protože jste krytí občanským zákoníkem, který vám dává větší práva, než podnikatelům. Proč tomu tak je? Nevím. Každopádně čemu věnovat při nákupu větší pozornost.

Záruční doba

V České republice byste měli správně získat na každý nový výrobek záruku 24 měsíců, avšak velmi často se můžete setkat, že prodejce nabízí produkt, který není určený pro český trh a záruka je poloviční (12 měsíců). S tímto případem se většinou setkáte při nákupu iPhonu. Pozorně si proto zjistěte, jakou záruční dobu prodejce uvádí. Nepleťte si ji s roční zárukou u Apple, protože pravdou je, že během prvního roku můžete reklamovat Apple výrobek kdekoli na světě a v tom druhém pak pouze u prodejce. Stále však máte záruku 2 roky.

Lepší cena u neplátců DPH

Pokud kupujete telefon od neplátce DPH, pak většinou ušetříte a má to svou logiku. Prodejce totiž nemusí odvádět 21% daň z přidané hodnoty. Protože nejste plátcem DPH a nemůžete si tak daň z přidané hodnoty snížit, je pro vás výhodnější kupovat od neplátců. Při nákupu Macbooku se s těmito prodejci moc nesekáte, ale u telefonů to je víc než jen časté. Například dnes (2. 11. 2015) se dá koupit iPhone 6 16GB u neplátce DPH za 14 553 Kč, zatímco od nejlevnějšího prodejce, který je plátce DPH za cenu 15 380 Kč. Pro běžného spotřebitele se jedná o úsporu téměř 1000 Kč, za které si může koupit třeba kryt. Naopak pro plátce DPH je daleko výhodnější koupit si telefon od prodejce, který je plátce, protože cena 15 380 Kč s DPH pak po odečtu DPH dělá 12 711 Kč. O tom však v kapitole kupujeme jako podnikatelé (plátci DPH).

14 denní možnost na vrácení zboží

Pokud vytvoříte objednávku online, máte oproti nákupu v obchodě nárok na odstoupení od kupní smlouvy do 14 dnů. Pokud se nemůžete telefonu, počítače nebo čehokoliv jiného dočkat, můžete si jednoduše vytvořit elektronickou objednávku a převzít zboží osobně na prodejně. I tento případ se bere jako uzavření kupní smlouvy na dálku a nárok na odstoupení od kupní smlouvy vám prodejce nesmí ubírat. Osobně, doporučuji takto postupovat nejenom při nákupu Apple produktů, protože si ušetříte zbytečné nervy v případě, kdy zjistíte, že například úplně nový iPhone 6 má problémy s lupáním nebo barvami na displeji. Telefon nemusíte reklamovat, ale můžete ho rovnou vrátit a koupit si opět nový kus.

Někteří obchodníci zkoušejí na své zákazníky triky jako „poplatek za rozbalení“, nebo uvedení zboží do stavu, aby byl například telefon možný k dalšímu prodeji. Pravda, nesmíte vrátit poškozený telefon, který vám třeba spadl na zem nebo jste ho polili vodou, protože v těchto případech těžko uspějete. Bez rozdělání krabičky se však k telefonu nedostanete a proto není možné, aby po vás někdo chtěl poplatek za rozbalení. Prodejci to samozřejmě rádi nemají, ale spotřebitel má na vrácení zboží nárok a tím to hasne.

Slevy

Nezapomeňte a především nebojte se zeptat na různé slevy. Apple totiž nabízí například studentům výhodnější cenové podmínky než běžným spotřebitelům. Co se týče ostatních slev, psal jsem o tom v předchozím článku, ve kterém se věnuji otázce „Kdy kupovat Macbook“. V případě iPhonu se totiž větších slev u novinek nedočkáte, protože prodejci nemají jednoduše důvod dávat slevu na něco, co se skvěle prodává.

Pojištění

Pokud přemýšlíte nad tím, že si k telefonu nebo počítači koupíte pojištění, které vás bude krýt v případě, že si zařízení v nedbalosti poškodíte nebo i zničíte, pak pro vás mám dobrou zprávu. Již brzy na toto téma vypracuji detailní porovnání prodejců a jejich nabídek pojištění. Díky tomuto článku tak zjistíte, kde telefon koupit a především proč. Na trhu je totiž řada prodejců s různými nabídkami pojištění, ale některé z nich jsou předražené, nevýhodné a především pak nepoužitelné. Více však v připravovaném článku.

Závěrem bych jenom shrnul, že jako běžný spotřebitel máte dá se říci širší výběr prodejců, protože pro vás platí téměř stejná pravidla, ať už nakoupíte kdekoli. Ušetřit však můžete například při nákupu u prodejce, který není plátcem DPH. Pozor dávejte na délku záruky, protože Apple neprodává levné výrobky, tak proč se obírat o roční záruku nákupem u prodejce, který Vás tímto omezuje. Nezapomeňte na možné slevy a popřemýšlejte, zda se vám nevyplatí pořídit pojištění výrobku proti náhodnému poškození.Další článek:
Předchozí článek:
iPhone půjčovna

Komentáře